Chiqindilarni noqonuniy tashlash dolzarb muammo bo‘lib qolmoqda
Mutasaddi xizmatlar xodimlari tomonidan poytaxt hududida sanitariya tartibini saqlash, obodonlashtirish va tozalikni ta’minlash tadbirlari doimiy ravishda amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, maishiy va qurilish chiqindilarini belgilanmagan joylarga tashlash holatlari hamon aniqlanmoqda, bu esa shaharning ekologik holati va tashqi ko‘rinishiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bugungi kunga qadar Toshkent shahrida chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchun O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 161-moddasi bilan 808 ta ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Shu jumladan:
772 ta holatda - 3 martadan 7 martagacha takroriy qoidabuzarlik;
26 ta holatda - takroriy qoidabuzarlik 8 martadan 12 martagacha;
▪️ 10 случаев — повторное нарушение от 13 до 23 раз.
Eng ko‘p huquqbuzarliklar Olmazor, Uchtepa va Yunusobod tumanlarida qayd etilgan bo‘lib, ularda ham takroriy huquqbuzarliklarning eng yuqori ko‘rsatkichlari qayd etilgan. Ta’kidlash joizki, chiqindilarning ruxsatsiz tashlanishi tabiiy chiqindixonalarning paydo bo‘lishiga, sanitariya-epidemiologik vaziyatning yomonlashishiga, atrof-muhitning ifloslanishiga va hududlarni tozalash uchun qo‘shimcha xarajatlarga olib keladi. Hurmatli poytaxt ahli! Chiqindilar bilan ishlash qoidalariga rioya qilish nafaqat qonunchilik talabi, balki jamiyat, atrof-muhit va kelajak avlodlar oldidagi mas’uliyatning namoyon bo‘lishidir.

Незаконный выброс отходов остаётся актуальной проблемой
Сотрудники ответственных служб на постоянной основе проводят мероприятия по поддержанию санитарного порядка, благоустройству и обеспечению чистоты на территории столицы. Вместе с тем продолжают выявляться случаи выброса бытовых и строительных отходов в неустановленных местах, что негативно влияет на экологическую обстановку и внешний облик города. По состоянию на сегодняшний день в Ташкенте составлено 808 административных протоколов по статье 161 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности за нарушения, связанные с выбросом отходов в неположенных местах.
В том числе:
▪️ 772 случая — повторное нарушение от 3 до 7 раз;
▪️ 26 случаев — повторное нарушение от 8 до 12 раз;
▪️ 10 случаев — повторное нарушение от 13 до 23 раз.
Наибольшее количество правонарушений зарегистрировано в Алмазарском, Учтепинском и Юнусабадском районах, где также отмечаются самые высокие показатели повторных нарушений. Следует отметить, что несанкционированный выброс отходов приводит к образованию стихийных свалок, ухудшению санитарно-эпидемиологической обстановки, загрязнению окружающей среды и дополнительным затратам на уборку территорий. Уважаемые жители столицы! Соблюдение правил обращения с отходами — это не только требование законодательства, но и проявление ответственности перед обществом, окружающей средой и будущими поколениями.