Sanitariya sohasi xodimlarining kasb nufuzini oshirish, ko‘p yillik halol mehnatini rag‘batlantirish va oilalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida "Tabiat uyg‘unligi himoyachisi" ko‘rik-tanlovining navbatdagi bosqichi e’lon qilindi. Tanlovda uzoq yillar davomida aholi punktlarining tozaligini ta’minlash, atrof-muhitni asrash va jamiyatning ekologik madaniyatini oshirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan sanitariya xizmati xodimlari ishtirok etishlari mumkin. Tanlovning navbatdagi bosqichi 2025-yil 1-sentyabrda boshlanadi va natijalari 8-dekabr - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kunda e’lon qilinadi.
Tanlov g‘oliblari uchun alohida qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘zda tutilgan. Xususan, g‘oliblarning mamlakatimizdagi davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirgan farzandlari yoki nabiralarining kontrakt shakli to‘liq qoplab beriladi.Tanlov yurtimiz musaffoligi va obodligi yo‘lida har kuni jon kuydirayotgan mehnatkash insonlarga ehtirom ko‘rsatish, ularning oilalarini qo‘llab-quvvatlash va kelajak avlodlar uchun qo‘shimcha rag‘bat yaratish maqsadini ko‘zlaydi. Toza atrof-muhit o‘zini jamiyat va tabiatga xizmat qilishga bag‘ishlagan insonlarning fidokorona mehnatidan boshlanadi.

Стартовал конкурс «Защитник гармонии природы»
В целях повышения престижа профессии работников санитарной сферы, поощрения многолетнего добросовестного труда и поддержки семей сотрудников объявлен очередной этап конкурса «Защитник гармонии природы». В конкурсе могут принять участие сотрудники санитарных служб, которые на протяжении многих лет вносят достойный вклад в обеспечение чистоты населённых пунктов, сохранение окружающей среды и улучшение экологической культуры общества. Очередной этап конкурса стартует 1 сентября 2025 года, а итоги будут подведены 8 декабря — в День принятия Конституции Республики Узбекистан.
Для победителей конкурса предусмотрены особые меры поддержки. В частности, детям или внукам победителей, поступившим на обучение в государственные высшие образовательные учреждения страны, будет полностью оплачена контрактная форма обучения.Конкурс направлен на выражение уважения к людям труда, которые ежедневно заботятся о чистоте и благоустройстве нашей страны, а также на поддержку их семей и создание дополнительных стимулов для будущих поколений. Чистая окружающая среда начинается с самоотверженного труда людей, посвятивших себя служению обществу и природе.