O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining chiqindilarni qayta ishlash va ulardan energiya manbalarini olishga asoslangan zamonaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlariga muvofiq, Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi direktori va Xitoy Xalq Respublikasining "Beijing China Science Runyu Environmental Technology (CSET) " kompaniyasi rahbari o‘rtasida chiqindilarni yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Loyiha doirasida xorijiy hamkorlar tomonidan 80 million AQSH dollari miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya kiritilishi rejalashtirilgan bo‘lib, korxona 30 yil davomida faoliyat yuritadi. Loyiha yiliga 274 ming tonna qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lib, buning natijasida 80 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Loyiha to‘liq ishga tushgach, viloyatda 100 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.

В соответствии с поручениями Президента Республики Узбекистан по реализации современных проектов, основанных на переработке отходов и получении из них источников энергии, между директором Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики и руководителем компании Китайской Народной Республики “Beijing China Science Runyu Environmental Technology (CSET)” было подписано соглашение о поставке отходов.
В рамках проекта иностранными партнерами планируется вложение 80 миллионов долларов США прямых иностранных инвестиций, при этом предприятие будет функционировать в течение 30 лет. Проект обладает мощностью переработки 274 тысяч тонн твердых бытовых отходов в год, в результате чего будет вырабатываться 80 миллионов кВт·ч электроэнергии. После полного ввода проекта в эксплуатацию в регионе будет создано 100 новых рабочих мест.