2025-yilda respublika bo‘yicha 10 mingdan ortiq ekologik huquqbuzarliklar aniqlangan.
Ekologik xavfsizlikni ta’minlash va tabiatni muhofaza qilish qonunchiligiga rioya etilishi ustidan nazoratni kuchaytirish chora-tadbirlari doirasida 2025-yil davomida respublika bo‘yicha 10 199 ta ekologik huquqbuzarlik holatlari aniqlangan. O‘tkazilgan tekshiruvlar natijalariga ko‘ra:
2 421 ta holatda huquqbuzarlarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llanilib, jarima sanksiyalari qo‘llanildi;
Qolgan 7 778 ta huquqbuzarlik holatlari yuzasidan tegishli tartib-taomillar amalga oshirilib, qonunchilikda belgilangan tartibda choralar ko‘rilmoqda.
Aniqlangan qoidabuzarliklarning aksariyati chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash, noqonuniy chiqindixonalar hosil qilish va ekologik qonunchilik talablariga rioya qilmaslik bilan bog‘liq.

В 2025 году по всей республике выявлено более 10 тысяч экологических правонарушений
В рамках мероприятий по обеспечению экологической безопасности и усилению контроля за соблюдением природоохранного законодательства в течение 2025 года по всей республике было выявлено 10 199 случаев экологических правонарушений. По результатам проведённых проверок:
▪️ По 2 421 случаю к нарушителям применены меры административной ответственности и наложены штрафные санкции;
▪️ По оставшимся 7 778 фактам правонарушений проводятся соответствующие процедуры и принимаются меры в порядке, установленном законодательством.
Большая часть выявленных нарушений связана с выбросом отходов в неустановленных местах, образованием стихийных свалок и несоблюдением требований экологического законодательства.