Ijtimoiy tarmoqlarda qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlari uchun tariflar oshirilgani haqida norasmiy ma’lumotlar tarqalmoqda. "Maxsustrans" davlat korxonasi Ishlab chiqarish boshqarmasi quyidagilarni ma’lum qiladi: Toshkent shahar hokimining 2024-yil 4-yanvardagi qaroriga muvofiq, jismoniy shaxslar uchun qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqishning majburiy tarifi bir kishi uchun 7 500 so‘m etib belgilangan.
2024 yil 1 apreldan boshlab qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) 12 foiz miqdorida hisoblanishi munosabati bilan tarif 8 400 so‘mni tashkil etadi. Fuqarolardan ma’lumotlarni faqat rasmiy manbalardan olishni va ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan noto‘g‘ri xabarlarga ishonmaslikni so‘raymiz. Ishonchli axborot — kommunal xizmatlar ko‘rsatish tizimida ishonch, barqarorlik va shaffoflikning asosidir.

В социальных сетях распространяются неофициальные сведения о якобы повышении тарифа на услуги по вывозу твёрдых бытовых отходов. Государственное предприятие «Махсустранс» Производственное управление сообщает следующее: В соответствии с постановлением хокима города Ташкента от 4 января 2024 года, обязательный тариф за вывоз твёрдых бытовых отходов для физических лиц установлен в размере 7 500 сумов на одного человека.
С 1 апреля 2024 года, в связи с начислением налога на добавленную стоимость (НДС) в размере 12 процентов, тариф составляет 8 400 сумов. Просим граждан получать информацию только из официальных источников и не доверять недостоверным сообщениям, распространяемым в социальных сетях. Достоверная информация — основа доверия, стабильности и прозрачности в системе предоставления коммунальных услуг.