30-mart - Xalqaro chiqindisiz dunyo kuni
30-mart sanasi BMT tomonidan Xalqaro chiqindisiz dunyo kuni sifatida ta’sis etilgan. Bu kun chiqindilarni kamaytirish, mas’uliyatli iste’molni ommalashtirish va qayta ishlash madaniyatini rivojlantirishga qaratilgan. 2026-yilda ushbu sana doirasida global e’tibor aynan oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish masalasiga qaratiladi. Bu masala Toshkent shahri uchun ham o‘ta dolzarb bo‘lib, 2025-yilda poytaxtda jami 1,1 million tonna chiqindi yig‘ilgan. Shaharda kuniga 320 ta maxsus texnika yordamida 3 ming tonnaga yaqin chiqindi yig‘ilib, olib ketilmoqda.
Toshkent shahar hokimligi chiqindilarni boshqarish masalasiga nafaqat kommunal xizmatlarning vazifasi, balki ekologiya, zamonaviy shahar boshqaruvi va fuqarolik madaniyatining muhim yo‘nalishi sifatida yondashmoqda. Shu maqsadda poytaxtda chiqindilarni boshqarish jarayonlarini raqamlashtirish bo‘yicha "Toza Poytaxt" tizimi joriy etildi. Ushbu tizim har bir tuman bo‘yicha maxsus chiqindi tashish texnikalarining harakatini, ularga biriktirilgan hududlarni, davlat raqamlarini, shuningdek, chiqindi tashish kunlarini kuzatish imkonini beradi.
Bundan tashqari, xalqnazorati.uz platformasi orqali aholidan kelib tushayotgan murojaatlar qabul qilinib, bevosita mas’ullarga yuborilmoqda. Bu murojaatlarni ko‘rib chiqish sifatini oshirish, muammolarni bartaraf etish muddatlarini qisqartirish va tizim shaffofligini ta’minlashga xizmat qiladi. Qayta ishlash yo‘nalishida ham amaliy ishlar olib borilmoqda. Xususan, Yangihayot tumanidagi "Profpack" korxonasida har oyda 2,5 ming tonnaga yaqin qog‘oz chiqindilari qayta ishlanmoqda. Bundan tashqari, plastik chiqindilarni alohida yig‘ish va ularni qayta ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan maxsus loyihalar ko‘rib chiqilmoqda.
Nazorat va mas’uliyat masalasi ham doimiy e’tiborda. Xususan, o‘tgan 2025-yilda poytaxtda o‘tkazilgan reydlar davomida chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash holatlari uchun 2 milliard so‘mdan ortiq jarimalar qo‘llanilgan. Bugungi sana yana bir muhim haqiqatni yodga soladi: chiqindi muammosini faqat uni olib chiqib ketish bilan hal qilib bo‘lmaydi. Ayniqsa, 2026-yil global mavzusidan kelib chiqib, oziq-ovqat chiqindilariga yo‘l qo‘ymaslik, saralash madaniyatini yoyish, atrof-muhit tozaligiga mas’uliyat bilan yondashish, tizim xodimlari mehnatiga hurmat har birimizning kundalik odatimizga aylanishi kerak.

30 марта — Международный день за мир без отходов
Дата 30 марта была учреждена ООН как Международный день за мир без отходов. Этот день призван содействовать сокращению отходов, распространению ответственного потребления и развитию культуры переработки. В 2026 году глобальное внимание в рамках этой даты будет сосредоточено именно на вопросе сокращения пищевых отходов. Данный вопрос чрезвычайно актуален и для города Ташкента: в 2025 году в столице было собрано в общей сложности 1,1 миллиона тонн отходов. Ежедневно в городе с помощью 320 единиц спецтехники собирается и вывозится около 3 тысяч тонн отходов.
Хокимият города Ташкента подходит к вопросу обращения с отходами не только как к задаче коммунальных служб, но и как к важному направлению экологии, современного городского управления и гражданской культуры. С этой целью в столице внедрена система "Тоза Пойтахт" ("Чистая столица") по цифровизации процессов управления отходами. Эта система позволяет отслеживать движение специальной мусоровывозящей техники, закреплённые за ней территории, государственные номера, а также дни вывоза мусора по каждому району.
Кроме того, через платформу xalqnazorati.uz принимаются и напрямую направляются ответственным лицам обращения, поступающие от населения. Это служит повышению качества рассмотрения обращений, сокращению сроков устранения проблем и обеспечению прозрачности системы. Ведётся и практическая работа в направлении переработки. В частности, на предприятии "Profpack" в Янгихаётском районе ежемесячно перерабатывается около 2,5 тысяч тонн бумажных отходов. Помимо этого, рассматриваются специальные проекты, направленные на раздельный сбор пластиковых отходов и повышение эффективности их переработки.
Вопрос контроля и ответственности также находится в центре постоянного внимания. В частности, в ходе рейдов, проведённых в прошлом, 2025 году, в столице за случаи выброса отходов в неустановленных местах были наложены штрафы на сумму более 2 миллиардов сумов. Сегодняшняя дата напоминает ещё одну важную истину: проблема отходов не решается одним лишь их вывозом. Особенно исходя из глобальной темы 2026 года, недопущение пищевых отходов, распространение культуры сортировки, ответственное отношение к чистоте окружающей среды и уважение к труду работников системы должны стать повседневной привычкой каждого из нас.