Chiqindi konteynerlarini o‘rnatish va shahar ta’minoti tartibi to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 2 oktyabrdagi 787-sonli qaroriga muvofiq, chiqindilarni yig‘ish uchun konteynerlarni joylashtirish tartibi va qoidalari tasdiqlangan hamda ularni o‘rnatish uchun mas’ul shaxslar belgilangan. Belgilangan talablarga muvofiq, korxonamiz faqat yuridik shaxslar va chiqindilarni yig‘ish uchun rasmiy konteyner maydonchalarini konteynerlar bilan ta’minlashni amalga oshiradi.
Bugungi kunda tashkilot balansida Toshkent shahrida 1029 ta konteyner maydoni mavjud bo‘lib, ular 5839 ta chiqindi konteyneri bilan jihozlangan. Ushbu tizim shaharni sanitariya jihatidan tozalashning barqaror ishlashini ta’minlash, ekologik vaziyatni yaxshilash va chiqindilarni boshqarish samaradorligini oshirishga qaratilgan.

В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №787 от 2 октября 2018 года, утверждены порядок и правила размещения контейнеров для сбора отходов, а также определены ответственные лица за их установку.
Согласно установленным требованиям, наше предприятие осуществляет обеспечение контейнерами только юридических лиц и официальных контейнерных площадок для сбора отходов.
По состоянию на сегодняшний день на балансе организации в городе Ташкенте числится 1029 контейнерных площадок, которые оснащены 5839 контейнерами для отходов. Данная система направлена на обеспечение стабильного функционирования санитарной очистки города, улучшение экологической ситуации и повышение эффективности управления отходами.