Chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish, sanitariya holatini saqlash va aholi punktlarining tozaligini ta’minlash maqsadida chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash qat’iyan man etiladi. O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 911-moddasiga binoan, chiqindilarni maxsus belgilangan joylardan tashqariga tashlash fuqarolarga ma’muriy jarima solishga sabab bo‘ladi. 2025-yil 1-avgustdan boshlab jarima miqdori:
▪️ bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 1 baravaridan 3 baravarigacha (412 000 so‘mdan 1 236 000 so‘mgacha).
Chiqindilar bilan ishlash qoidalariga rioya qilish har bir fuqaroning burchi bo‘lib, tozalik, ekologik xavfsizlik va qulay shahar muhitini saqlashning muhim shartidir.

Выброс мусора в неположенных местах влечёт ответственность
В целях охраны окружающей среды, поддержания санитарного благополучия и обеспечения чистоты населённых пунктов выброс отходов в неустановленных местах строго запрещён. Согласно статье 91¹ Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, за выброс мусора вне специально отведённых мест на граждан налагается административный штраф. С 1 августа 2025 года размер штрафа составляет:
▪️ от 1 до 3 базовых расчётных величин (БРВ) (от 412 000 до 1 236 000 сумов).
Соблюдение правил обращения с отходами является обязанностью каждого гражданина и важным условием сохранения чистоты, экологической безопасности и комфортной городской среды.