Bugun Toshkent shahar prokuraturasida chiqindilarni boshqarish sohasidagi dolzarb masalalar va sanitar tozalash tizimini yanada takomillashtirishga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi. Tadbir davomida 2024-yil davomida Toshkent shahrida chiqindilarni boshqarish sohasida amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilindi, shuningdek, 2025-yilga mo‘ljallangan reja-dasturda ko‘zda tutilgan asosiy vazifalar, maqsadlar va tadbirlar atroflicha ko‘rib chiqildi. Seminar ishtirokchilari chiqindilarni yig‘ish va olib chiqish tizimi samaradorligini oshirish, ularni qayta ishlash infratuzilmasini rivojlantirish, zamonaviy ekologik yondashuvlarni joriy etish va mas’ul tashkilotlarning o‘zaro hamkorligini kuchaytirish masalalarini muhokama qildilar.
"Maxsustrans" DUK bosh inspektori Ismoil Sagdullayev korxona faoliyati, shaharni sanitariya jihatidan tozalash borasida amalga oshirilayotgan ishlar va erishilgan natijalar to‘g‘risida batafsil taqdimot qildi.Shuningdek, ochiq muloqot davomida sohadagi yechimini kutayotgan mavjud muammolar ko‘rib chiqildi va ularni bartaraf etish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilandi. Muhokamalar yakunida chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish tizimini yanada takomillashtirish va aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirishga qaratilgan aniq qadamlar belgilandi. Bunday tadbirlar idoralararo hamkorlikni mustahkamlash, jamiyatning ekologik madaniyatini yuksaltirish, yanada toza va qulay shahar muhitini yaratishga xizmat qiladi.

Сегодня в прокуратуре города Ташкента прошёл семинар-тренинг, посвящённый актуальным вопросам в сфере обращения с отходами и дальнейшему совершенствованию системы санитарной очистки. В ходе мероприятия были подведены итоги работы, проведённой в сфере управления отходами в городе Ташкенте в течение 2024 года, а также подробно рассмотрены основные задачи, цели и мероприятия, предусмотренные Планом-программой на 2025 год. Участники семинара обсудили вопросы повышения эффективности системы сбора и вывоза отходов, развития инфраструктуры по их переработке, внедрения современных экологических подходов и усиления взаимодействия ответственных организаций.
Главный инспектор ГУП ПУ Махсустранс - Исмаил Сагдуллаев выступил с подробной презентацией о деятельности предприятия, проводимой работе и достигнутых результатах в сфере санитарной очистки города.Также в ходе открытого диалога были рассмотрены существующие проблемы отрасли, требующие решения, и определены необходимые меры по их устранению. По итогам обсуждений намечены конкретные шаги, направленные на дальнейшее совершенствование системы обращения с отходами и повышение качества оказываемых населению услуг. Подобные мероприятия способствуют укреплению межведомственного взаимодействия, повышению экологической культуры общества и созданию более чистой и комфортной городской среды.