"Maxsustrans" DUK delegatsiyasi Turkiyaning chiqindilarni qayta ishlash va energiya ishlab chiqarish sohasidagi ilg‘or tajribasini o‘rganmoqda
Ayni kunlarda Toshkent shahar hokimligi huzuridagi "Maxsustrans" DUK rahbarlari va mutaxassislari Turkiya Respublikasida bo‘lib, chiqindilarni qayta ishlash va muqobil energiya manbalarini olishning zamonaviy texnologiyalari bilan tanishmoqda.
Tashrif doirasida delegatsiya a’zolari Chanoqqal’a shahridagi SUEZ kompaniyasiga tashrif buyurib, qattiq maishiy chiqindilardan biogaz olish va keyinchalik elektr energiyasi ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi. Korxona mutaxassislari qo‘llanilayotgan texnologiyalar, ekologik standartlar va chiqindilardan energiya resursi sifatida foydalanish samaradorligi haqida batafsil ma’lumot berdi.
Bundan tashqari, "Maxsustrans" DUK vakillari Istanbul shahridagi chiqindilarni yig‘ish, qayta ishlash va utilizatsiya qilish bilan shug‘ullanuvchi "İSTAÇ" kompaniyasiga tashrif buyurishdi. Tashrif davomida delegatsiya chiqindilarni qayta ishlash jarayonida bug‘ olish va undan elektr energiyasi ishlab chiqarishda foydalanish texnologiyasi bilan tanishdi.
Uchrashuvlar doirasida zamonaviy ekologik xavfsiz texnologiyalarni joriy etish, chiqindilarni boshqarish samaradorligini oshirish, aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ushbu sohada innovatsion yechimlarni joriy etish bo‘yicha tajriba va professional fikr almashildi.
Olingan tajriba va o‘rganilgan texnologiyalar Toshkent shahrida chiqindilarni boshqarish sohasini yanada rivojlantirish, ekologik xavfsizlikni oshirish va foydali energiya olish uchun chiqindilarni qayta ishlashning zamonaviy usullarini joriy etishga xizmat qiladi.

Делегация ГУП «Махсустранс» изучает передовой опыт Турции в сфере переработки отходов и производства энергии
В настоящее время руководители и специалисты ГУП «Махсустранс» при хокимияте города Ташкента находятся с рабочим визитом в Турецкой Республике, где знакомятся с современными технологиями переработки отходов и получения альтернативных источников энергии.
В рамках визита делегация посетила компанию SUEZ в городе Чанаккале, где ознакомилась с процессом получения биогаза из твердых бытовых отходов и последующей выработки электрической энергии. Специалисты предприятия подробно рассказали о применяемых технологиях, экологических стандартах и эффективности использования отходов в качестве энергетического ресурса.
Кроме того, представители ГУП «Махсустранс» посетили компанию İSTAÇ в городе Стамбул, осуществляющую деятельность по сбору, переработке и утилизации отходов. В ходе визита делегация ознакомилась с технологией получения пара в процессе переработки отходов и его дальнейшего использования для производства электрической энергии.
Особое внимание в рамках встреч было уделено вопросам внедрения современных экологически безопасных технологий, повышения эффективности управления отходами, развития циркулярной экономики и использования возобновляемых источников энергии. Также состоялся обмен опытом и профессиональными мнениями по вопросам совершенствования системы обращения с отходами и внедрения инновационных решений в данной сфере.
Полученный опыт и изученные технологии будут способствовать дальнейшему развитию отрасли обращения с отходами в Ташкенте, повышению экологической безопасности и внедрению современных методов переработки отходов с получением полезной энергии.