Oxirgi 3 oy davomida respublikada chiqindi tashlash bilan bog‘liq 1,5 mingdan ortiq huquqbuzarlik aniqlandi
Chiqindilarni boshqarish agentligi qoshidagi Kuzatuv kameralaridan foydalanish va nazorat qilish bo‘limi tomonidan respublika bo‘ylab 2026-yilning 2-choragi (aprel, may va iyun oylari) davomida jami 1548 ta chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash bilan bog‘liq qoidabuzarlik holati aniqlandi. Ularning 354 tasi transport vositalari, 1194 tasi fuqarolar tomonidan sodir etilgan. Huquqbuzarlarga nisbatan ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, tegishli choralar ko‘rilmoqda. Jarimaga tortilganlar ulushi 16,9 foizni tashkil etmoqda. Kuzatuv kameralari orqali aniqlangan jarimalarning umumiy summasi 123 mln 394 ming so‘mga yetdi.
Ma’lumot uchun: respublikaning deyarli barcha hududlarida jami 700 dan ortiq onlayn kuzatuv kamerasi o‘rnatilgan bo‘lib, ular nafaqat chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi ekologik huquqbuzarliklarni ham aniqlash va chora ko‘rish imkonini beradi.

За последние 3 месяца в республике выявлено более 1,5 тысячи правонарушений, связанных с выбросом мусора.
Отделом по использованию и контролю камер видеонаблюдения при Агентстве по управлению отходами в течение 2-го квартала 2026 года (апрель, май и июнь) по всей республике было выявлено в общей сложности 1548 случаев нарушений, связанных с выбросом отходов в неустановленных местах. Из них 354 совершены транспортными средствами, 1194 - гражданами. В отношении правонарушителей составлены административные протоколы и принимаются соответствующие меры. Доля оштрафованных составляет 16,9 процента. Общая сумма штрафов, выявленных камерами видеонаблюдения, достигла 123 млн 394 тыс. сумов.
Для справки: в общей сложности практически во всех регионах республики установлено более 700 камер онлайн-наблюдения, которые позволяют выявлять и реагировать не только на выбросы мусора, но и на другие виды экологических правонарушений.