So‘nggi vaqtlarda tashkilotlarga qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash maydonchalarini qurish bilan bog‘liq fuqarolar murojaatlari kelib tushmoqda.Shu bilan birga, chiqindilarni to‘plash maydonchalarini qurish, joylashtirish yoki ko‘chirish masalalari tuman hokimliklari, mahalla fuqarolar yig‘inlari, shuningdek, uy-joy mulkdorlari shirkatlari (UJMSH) vakolatiga kirishi tushuntiriladi. "Maxsustrans" DUK ushbu maydonlarning sanitariya holatini ta’minlash, chiqindilar to‘planishiga yo‘l qo‘ymaslik va tegishli xizmatlarni o‘z vaqtida ko‘rsatish uchun javobgardir. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 2-oktyabrdagi 787-son qaroriga muvofiq:
Maydonchalarni joylashtirish joylarini belgilash tuman hokimliklari, mahallalar va BO‘MK (UJMSH) tomonidan amalga oshiriladi. Yopiq maydonlar tasdiqlangan loyiha asosida quriladi. Aholi zich joylashgan joylarda modulli maydonchalar o‘rnatishga ruxsat etiladi. Eski maydoncha yangi maydoncha qurilgandan so‘ng demontaj qilinadi.

В последние периоды в организаций поступают обращения граждан, связанные со строительством площадок для сбора твердых бытовых отходов.Настоящим разъясняется, что вопросы строительства, размещения либо переноса площадок для сбора отходов находятся в компетенции районных хокимиятов, сходов граждан махалли, а также товариществ собственников жилья (БСК/ТСЖ). ГУП «Махсустранс» отвечает за обеспечение санитарного состояния данных площадок, недопущение накопления отходов и своевременное оказание соответствующих услуг. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 октября 2018 года № 787:
Определение мест размещения площадок осуществляется районными хокимиятами, махаллями и БСК (ТСЖ). Закрытые площадки строятся на основе утверждённого проекта. В местах с высокой плотностью населения допускается установка модульных площадок. Демонтаж старой площадки проводится после строительства новой.