Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha profilaktik uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tinchlik, barqarorlik va millatlararo totuvlikni mustahkamlashga qaratilgan siyosati doirasida terrorizm, ekstremizm va turli buzg‘unchi g‘oyalarga qarshi kurashish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shu munosabat bilan boshqarma majlislar zalida terrorizm va ekstremizmning oldini olish, fuqarolarni turli zararli oqimlar ta’siridan himoya qilish hamda yoshlar o‘rtasida mafkuraviy immunitetni mustahkamlashga bag‘ishlangan profilaktik uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda "Hazrati Umar" jome masjidi imomi va shahar hokimligi vakili ishtirok etdi. Ular yig‘ilganlarga terrorizm va diniy ekstremizmning jamiyat taraqqiyotiga salbiy ta’siri, shuningdek, noqonuniy va taqiqlangan diniy-ekstremistik tashkilotlar, ularning internet resurslari va kanallariga nisbatan ehtiyot bo‘lish zarurligi haqida batafsil so‘zlab berdilar.
Suhbat davomida Internet tarmog‘ida turli buzg‘unchi g‘oyalar, soxta diniy da’vatlar, shuningdek, taqiqlangan sayt va kanallarni tarqatish va ko‘rishning huquqiy va ma’naviy-axloqiy oqibatlari tushuntirildi. Bundan tashqari, ishtirokchilarga aholini, ayniqsa, yoshlarni axborot tahdidlaridan himoya qilish, milliy va ma’naviy qadriyatlarga sodiqlikni mustahkamlash bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Проведена профилактическая встреча по противодействию терроризму и экстремизму
В рамках политики Президента Республики Узбекистан, направленной на укрепление мира, стабильности и межнационального согласия, особое внимание уделяется вопросам противодействия терроризму, экстремизму и различным деструктивным идеям.
В связи с этим в зале заседаний управления состоялась профилактическая встреча, посвящённая предупреждению терроризма и экстремизма, защите граждан от влияния различных вредоносных течений, а также укреплению идеологического иммунитета среди молодёжи.
В мероприятии приняли участие имам джоме-мечети «Хазрати Умар» и представитель городского хокимията. Они подробно рассказали присутствующим о негативном влиянии терроризма и религиозного экстремизма на развитие общества, а также о необходимости проявлять осторожность в отношении незаконных и запрещённых религиозно-экстремистских организаций, их интернет-ресурсов и каналов.
В ходе беседы были разъяснены правовые и духовно-нравственные последствия распространения и просмотра в сети Интернет различных деструктивных идей, ложных религиозных призывов, а также запрещённых сайтов и каналов. Кроме того, участникам были даны рекомендации по защите населения, особенно молодёжи, от информационных угроз и укреплению приверженности национальным и духовным ценностям.