2026-yildan boshlab ekologik loyihalar moliyaviy qo‘llab-quvvatlanadi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish, ekologik madaniyatni oshirish va "yashil" g‘oyalarni amalga oshirish uchun har yili 10 milliard so‘mgacha mablag‘ ajratiladi. Manba: Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 8-oktyabrdagi 631-son qarori Yoshlar ishlari agentligi huzurida Yashil tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etildi, u quyidagilarni moliyalashtiradi:
ekologik madaniyatni oshirish loyihalari; chiqindilarni qayta ishlash va yashil energetikani rivojlantirish; daraxt ekish va parvarish qilish; iqlim va ekologiya sohasidagi yoshlar g‘oyalari; eko-video va media loyihalar; energiya tejash bo‘yicha tanlovlar; o‘rmonlarni tiklash va ekoturizmni rivojlantirish; energiya sarfini kamaytirish uchun eko-chellenjlar va ilovalar.

С 2026 года экологические проекты будут поддерживаться финансово.
Для охраны окружающей среды, повышения экологической культуры и реализации «зеленых» идей ежегодно выделяется до 10 млрд сумов. Источник: Постановление Кабинета Министров №631 от 08.10.2025г. При Агентстве по делам молодежи создан Фонд поддержки зеленых инициатив, который финансирует:
проекты по повышению экологической культуры; переработку отходов и развитие зеленой энергетики; посадку и уход за деревьями; молодежные идеи в сфере климата и экологии; эко-видео и медиапроекты; конкурсы по энергосбережению; восстановление лесов и развитие эко-туризма; эко-челленджи и приложения для снижения энергопотребления.