O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-yanvardagi PF-5-son Farmoniga muvofiq, 2024-2026-yillarda qattiq maishiy chiqindilarni alohida yig‘ish va saralash tizimini bosqichma-bosqich joriy etish belgilangan. Ushbu tashabbus aholining ekologik madaniyatini oshirish, ikkilamchi resurslardan samarali foydalanish, chiqindi poligonlariga tashlanadigan chiqindilar hajmini kamaytirish, shuningdek, aholi punktlarining sanitariya-ekologik holatini yaxshilashga qaratilgan. Belgilangan vazifalarni amalga oshirish doirasida 2024 yil 1 iyulga qadar Toshkent, Angren, Andijon, Buxoro va Termiz shaharlari hamda Toshkent tumanining ko‘p qavatli uy-joylar joylashgan hududlarida sanitariya jihatidan tozalash korxonalari tomonidan chiqindilarni toifalar bo‘yicha alohida-alohida yig‘ishni tashkil etish rejalashtirilgan.
Aholiga qulaylik yaratish va yangi tizim samaradorligini oshirish maqsadida aholini QR-kod (matritsali shtrix-kod) bilan jihozlangan maxsus chiqindi paketlari bilan bepul ta’minlash loyihasi amalga oshirilishi kutilmoqda. Bu chiqindilarni yig‘ish jarayonini nazorat qilishni ta’minlash, fuqarolarning mas’uliyat darajasini oshirish va chiqindilarni boshqarishning zamonaviy raqamli tizimini yaratish imkonini beradi. Chiqindilarni alohida yig‘ish atrof-muhitni asrash, ekologik mas’uliyatli jamiyatni shakllantirish va kelajak avlodlar uchun qulay sharoitlar yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-5 от 4 января 2024 года предусмотрено поэтапное внедрение системы раздельного сбора и сортировки твёрдых бытовых отходов в период 2024–2026 годов. Данная инициатива направлена на повышение экологической культуры населения, эффективное использование вторичных ресурсов, снижение объёмов отходов, направляемых на полигоны, а также улучшение санитарно-экологического состояния населённых пунктов. В рамках реализации поставленных задач до 1 июля 2024 года в городах Ташкент, Ангрен, Андижан, Бухара и Термез, а также в районах расположения многоквартирных жилых домов Ташкентского района планируется организовать раздельный сбор отходов по категориям силами предприятий санитарной очистки.
Для удобства жителей и повышения эффективности новой системы ожидается реализация проекта по бесплатному обеспечению населения специальными пакетами для отходов, оснащёнными QR-кодами (матричными штрих-кодами). Это позволит обеспечить контроль процесса сбора отходов, повысить уровень ответственности граждан и создать современную цифровую систему управления отходами. Раздельный сбор отходов — важный шаг на пути к сохранению окружающей среды, формированию экологически ответственного общества и созданию комфортных условий для будущих поколений.