Poytaxtda raqamlashtirish va aholining xabardorligini oshirish ishlari davom etmoqda: 907 ta chiqindi to‘plash maydonchalari va 317 ta mahalla qo‘mitalari binolarida aholi uchun foydali ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan zamonaviy axborot planshetlari o‘rnatildi. Ushbu tashabbus aholining mas’ul xizmatlar bilan o‘zaro hamkorligining shaffofligi, qulayligi va tezkorligini oshirish, shuningdek, shaharning sanitariya holatini yaxshilashga qaratilgan. O‘rnatilgan planshetlarda quyidagi ma’lumotlar mavjud:
- mahalla xaritasi va uning chegaralari
- chiqindilarni yig‘ish uchun barcha konteyner maydonchalarining joylashuvi
- sektor rahbarlari, mahalla raisi va hududga biriktirilgan mas’ul shaxslarning aloqa raqamlari
- asosiy xususiyatlari ko‘rsatilgan mahalla pasporti;
- "Maxsustrans" maxsus texnikasi haydovchilarining aloqa ma’lumotlari, shuningdek, chiqindilarni olib kelish va olib chiqish jadvali
Ushbu tizimning joriy etilishi tufayli aholi dolzarb ma’lumotlarga tezkor kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi, bu esa aholi va kommunal xizmatlar o‘rtasidagi aloqani yaxshilashga, jamoatchilik nazorati darajasini oshirishga va poytaxtda tartib va tozalikni saqlashga yordam beradi.

В Ташкенте установлено 1224 информационных планшета
В столице продолжается работа по цифровизации и повышению информированности населения: на 907 площадках для сбора отходов и в 317 зданиях махаллинских комитетов установлены современные информационные планшеты, содержащие полезные данные для жителей.
Данная инициатива направлена на повышение прозрачности, удобства и оперативности взаимодействия населения с ответственными службами, а также на улучшение санитарного состояния города.
На установленных планшетах размещена следующая информация:
— карта махалли и её границы
— расположение всех контейнерных площадок для сбора отходов
— контактные номера руководителей сектора, председателя махалли и ответственных лиц, закреплённых за территорией
— паспорт махалли с основными характеристиками
— контактные данные водителей спецтехники «Maxsustrans», а также график прибытия и вывоза отходов
Благодаря внедрению данной системы жители получают быстрый доступ к актуальной информации, что способствует улучшению коммуникации между населением и коммунальными службами, повышает уровень общественного контроля и помогает поддерживать порядок и чистоту в столице.