Toshkent shahar hokimligida Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashining 5-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda kengash a’zolari, shahar boshqarma va tashkilotlari rahbarlari hamda tuman hokimlari ishtirok etdi. Yig‘ilish avvalida "Maxsustrans" DUK rahbari tizimda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar yuzasidan axborot berdi. Uning ta’kidlashicha, tashkilotda barcha maxsus texnikalarga videoregistratorlar o‘rnatilishi boshlangan, shuningdek, yoqilg‘i quyishda inson omili bosqichma-bosqich bartaraf etilmoqda.
Uy-joy kommunal xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari shaffoflikni oshirish chora-tadbirlari va profilaktika ishlari natijalari haqida ma’lumot berdi. Tahlil qilinayotgan davrda 20 ta tekshiruv o‘tkazilib, 10 ta holatda korrupsiyaviy xavf-xatarlar yoki xizmat vazifalarini lozim darajada bajarmaslik bilan bog‘liq qoidabuzarliklar aniqlanib, tegishli choralar ko‘rilgan. Uchtepa, Shayxontohur va Sergeli tumanlari hokimlari hokimliklar faoliyatida ochiqlikni ta’minlash, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kamaytirish va jamoatchilik bilan hamkorlikni takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan amaliy ishlar yuzasidan hisobot berdi. Soliq, Sog‘liqni saqlash, Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari rahbarlari ham o‘z tuzilmalarida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Yig‘ilish davomida dolzarb muammolar, ularning kelib chiqish omillari, profilaktika mexanizmlari, shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha shaffoflik va tizimli ishlarni yanada kuchaytirishga qaratilgan takliflar muhokama qilindi.

В нём приняли участие члены совета, руководители городских управлений и организаций, а также хокимы районов. В начале заседания руководитель ГУП «Махсустранс» представил информацию о принимаемых мерах по противодействию коррупции в системе. Он отметил, что в организации начата установка видеорегистраторов на всю специальную технику, а также подчеркнул, что при заправке топлива поэтапно исключается человеческий фактор.
Заместитель руководителя Управления жилищно-коммунального хозяйства доложил о мерах по повышению прозрачности и результатах профилактической работы. За анализируемый период проведено 20 проверок, в 10 случаях выявлены нарушения, связанные с коррупционными рисками или ненадлежащим исполнением служебных обязанностей, по которым приняты соответствующие меры. Хокимы Учтепинского, Шайхонтохурского и Сергелийского районов представили отчёты о практической работе по обеспечению открытости в деятельности хокимиятов, снижению коррупционных рисков и совершенствованию взаимодействия с общественностью. Руководители управлений по налогам, здравоохранению, дошкольному и школьному образованию также предоставили сведения о реализуемых мерах по противодействию коррупции в своих структурах.
В ходе заседания были обсуждены актуальные проблемы, факторы их возникновения, механизмы профилактики, а также предложения, направленные на дальнейшее усиление прозрачности и системной работы по противодействию коррупции.