Transport vositalaridan chiqindi chiqarish uchun javobgarlik kuchaytirilishi mumkin
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 15-maydagi qarori bilan tasdiqlangan 2030-yilgacha aholining ekologik madaniyatini oshirish konsepsiyasida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga transport vositalaridan chiqindilar chiqarganlik uchun ta’sir choralarini kuchaytirishga qaratilgan o‘zgartirishlar kiritish nazarda tutilgan. Avtomobil va boshqa transport vositalarining oynalaridan chiqindi tashlash nafaqat hududlarning sanitariya holatini yomonlashtiradi, balki yo‘l bo‘ylari va jamoat joylarida ruxsat etilmagan chiqindixonalarni shakllantirish orqali atrof-muhitga jiddiy zarar yetkazadi. Hozirgi vaqtda bunday huquqbuzarliklar uchun quyidagi ma’muriy jarimalar nazarda tutilgan:
jismoniy shaxslar uchun - 375 ming so‘mdan 1 million 125 ming so‘mgacha;
yuridik shaxslar uchun - 1 million 125 ming so‘mdan 1 million 875 ming so‘mgacha.
Mas’uliyatni kuchaytirish ekologik madaniyatni shakllantirish, fuqarolik mas’uliyati darajasini oshirish va tabiatni muhofaza qilish qonunchiligi buzilishining oldini olishga qaratilgan. Atrof-muhit tozaligi o‘z shahrini, o‘z ko‘chasini, tabiatini hurmat qilishdan boshlanadi. Chiqindilarni transport vositalaridan tashlamang va maxsus jihozlangan axlat yig‘ish joylaridan foydalaning.

За выброс отходов из транспортных средств ответственность может быть усилена
В Концепции повышения экологической культуры населения до 2030 года, утверждённой Постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 мая 2025 года, предусмотрено внесение изменений в Кодекс об административной ответственности, направленных на усиление мер воздействия за выброс отходов из транспортных средств. Выбрасывание мусора из окон автомобилей и других транспортных средств не только ухудшает санитарное состояние территорий, но и наносит серьёзный вред окружающей среде, формируя несанкционированные свалки вдоль дорог и в общественных местах. В настоящее время за подобные правонарушения предусмотрены следующие административные штрафы:
для физических лиц — от 375 тысяч до 1 миллиона 125 тысяч сумов;
для юридических лиц — от 1 миллиона 125 тысяч до 1 миллиона 875 тысяч сумов.
Усиление ответственности направлено на формирование экологической культуры, повышение уровня гражданской ответственности и предупреждение нарушений природоохранного законодательства. Чистота окружающей среды начинается с уважения к своему городу, своей улице и природе. Не выбрасывайте отходы из транспортных средств и пользуйтесь специально оборудованными местами для сбора мусора.