Bir kunda chiqindi tashlash bilan bog‘liq 400 dan ortiq huquqbuzarlik aniqlandi
16 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlarida belgilanmagan joylarga chiqindi tashlashning 443 ta holati aniqlandi. O‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida qoidabuzarlarga nisbatan ma’muriy ta’sir choralari qo‘llanilib, jami 310,34 mln so‘m miqdorida jarimalar qo‘llanildi. Bundan tashqari, atrof-muhit ifloslanishining oldini olish va aholining ekologik madaniyatini oshirishga qaratilgan 1 095 ta korxona va fuqarolar bilan profilaktik tushuntirish tadbirlari o‘tkazildi.
Shuningdek, o‘tkazilgan tadbirlar doirasida tegishli xizmatlar tomonidan hududlarni to‘planib qolgan chiqindilardan tozalash ishlari tashkil etildi. Eslatib o‘tamiz, sanitariya me’yorlari va chiqindilarni boshqarish qoidalariga rioya qilish har bir fuqaroning muhim majburiyati bo‘lib, tozalik, aholi salomatligi va qulay ekologik vaziyatni saqlashga xizmat qiladi.

За один день выявлено более 400 правонарушений, связанных с выбросом мусора
16 октября во всех регионах Республики Узбекистан было выявлено 443 случая выброса отходов в неустановленных местах. По результатам проведённых проверок в отношении нарушителей были применены меры административного воздействия, в том числе наложены штрафы на общую сумму 310,34 млн сумов. Кроме того, с 1 095 предприятиями и гражданами проведены профилактические разъяснительные мероприятия, направленные на предупреждение загрязнения окружающей среды и повышение экологической культуры населения.
Также в рамках проведённых мероприятий соответствующими службами были организованы работы по очистке территорий от накопившихся отходов. Напоминаем, что соблюдение санитарных норм и правил обращения с отходами является важной обязанностью каждого гражданина и способствует сохранению чистоты, здоровья населения и благоприятной экологической обстановки.