O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025-yil 7-martda 1044-sonli Qonun qabul qilindi. Ushbu qonunga muvofiq, qattiq maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasida to‘lov intizomini kuchaytirish tartibi belgilanadi. Yangi talablarga ko‘ra, qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash, olib chiqish va utilizatsiya qilish xizmatlari uchun qarzdorligi bo‘lgan iste’molchilar uchun mavjud qarzdorlik to‘liq qoplangunga qadar elektr energiyasi uchun to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati vaqtincha cheklanadi.
Ushbu chora iste’molchilarning kommunal xizmatlar haqini o‘z vaqtida to‘lash bo‘yicha mas’uliyatini oshirish, hududlarni sanitariya jihatidan tozalashni ta’minlovchi korxonalarning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash, shuningdek, chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish tizimining uzluksiz ishlashini ta’minlashga qaratilgan. Qonunning amalga oshirilishi aholi o‘rtasida to‘lov intizomi darajasini oshirish hamda sanitariya jihatidan tozalash va obodonlashtirish sohasida ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash imkonini beradi.

Принят новый отраслевой закон
Президентом Республики Узбекистан 7 марта 2025 года был принят Закон №1044. В соответствии с данным законом устанавливается порядок усиления платёжной дисциплины в сфере обращения с твёрдыми бытовыми отходами. Согласно новым требованиям, для потребителей, имеющих задолженность за услуги по сбору, вывозу и утилизации твёрдых бытовых отходов, вводится временное ограничение на возможность осуществления платежей за электроэнергию до полного погашения имеющейся задолженности.
Данная мера направлена на повышение ответственности потребителей за своевременную оплату коммунальных услуг, укрепление финансовой стабильности предприятий, обеспечивающих санитарную очистку территорий, а также на обеспечение бесперебойного функционирования системы обращения с отходами. Реализация закона позволит повысить уровень платёжной дисциплины среди населения и улучшить качество предоставляемых услуг в сфере санитарной очистки и благоустройства.