Chiqindilarni faqat belgilangan joylarga tashlang! 2025-yil 14-martdan 24-martgacha bo‘lgan davrda o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida 2263 ta qoidabuzarlik aniqlanib, ma’muriy jarimalar qo‘llanildi. Mazkur reydlar jamoat tartibini saqlash, sanitariya holatini yaxshilash va ekologik qonunchilikka rioya etilishini nazorat qilish maqsadida o‘tkazilmoqda. Mas’ul idoralar bo‘yicha aniqlangan qoidabuzarliklar:
- Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boshqarmasi - 54 ta holat
- Milliy gvardiya boshqarmasi - 360 ta holat
- Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi - 152 ta holat
- Ichki ishlar bosh boshqarmasi - 1697 ta holat
Eslatib o‘tamiz: chiqindilarni faqat maxsus belgilangan joylarga tashlash har bir fuqaroning majburiyati hisoblanadi. Qoidalarga rioya qilish toza va sog‘lom atrof-muhit garovidir.

Выбрасывайте отходы только в установленные места! В период с 14 по 24 марта 2025 года в ходе контрольных мероприятий было выявлено 2263 нарушения, по которым были наложены административные штрафы.
Данные рейды проводятся в целях обеспечения общественного порядка, улучшения санитарного состояния и контроля за соблюдением экологического законодательства.
Выявленные нарушения по ответственным ведомствам:
- Управление санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья — 54 случая
- Управление Национальной гвардии — 360 случаев
- Управление экологии, охраны окружающей среды и изменения климата — 152 случая
- Главное управление внутренних дел — 1697 случаев
Напоминаем: выброс отходов только в специально отведённых местах является обязанностью каждого гражданина. Соблюдение правил — залог чистой и здоровой окружающей среды.