Ertaga, 26-fevral kuni O‘zbekistonda transportning atrof-muhitga salbiy ta’sirini kamaytirish va ekologik toza transport turlarini ommalashtirishga qaratilgan navbatdagi "Avtomobilsiz kun" ekologik aksiyasi bo‘lib o‘tadi. Aksiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-fevraldagi 37-sonli qaroriga muvofiq o‘tkaziladi va har oyning to‘rtinchi chorshanbasida tashkil etiladi.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad ekologik vaziyatni yaxshilash, atmosferaga chiqarilayotgan zararli moddalarni kamaytirish, shaharlarda shovqin darajasini pasaytirish va atrof-muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lish madaniyatini shakllantirishdan iborat. Ushbu kunda davlat tashkilotlari rahbarlari va xodimlariga, shuningdek, mamlakatning barcha aholisiga imkon qadar shaxsiy avtotransport vositalaridan foydalanishdan voz kechish va jamoat transporti, velosiped, piyoda sayr qilish va boshqa ekologik xavfsiz transport vositalaridan foydalanishni afzal ko‘rish tavsiya etiladi.

26 февраля состоится очередная акция «День без автомобиля»
Завтра, 26 февраля, в Узбекистане пройдёт очередная экологическая акция «День без автомобиля», направленная на снижение негативного воздействия транспорта на окружающую среду и популяризацию экологически чистых видов передвижения. Акция проводится в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №37 от 21 февраля 2024 года и организуется в каждую четвёртую среду месяца.
Основная цель мероприятия — улучшение экологической обстановки, сокращение выбросов вредных веществ в атмосферу, снижение уровня шума в городах и формирование культуры бережного отношения к окружающей среде. В этот день руководителям и сотрудникам государственных организаций, а также всем жителям страны рекомендуется по возможности отказаться от использования личного автотранспорта и отдавать предпочтение общественному транспорту, велосипедам, пешим прогулкам и другим экологически безопасным способам передвижения.