Sayyor qabul — jamoatchilik bilan ochiq muloqot
Samarqand viloyati Samarqand shahridagi “Xushrav” qo‘rg‘oni “Navro‘z” MFYda joylashgan 15 gektar hududda hamda Andijon viloyati Xo‘jaobod tumani “Xidirsha” MFY hududidagi 17 gektar yer maydonida chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqariladigan zavodlarning qurilish jarayonlariga start berildi.
Ta'kidlash joizki, joriy yil 24-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qattiq maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi 116 va 118-son qarorlari qabul qilingan edi. Unga ko‘ra, hududda ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash sohasiga zamonaviy yechimlar va texnologiyalarni joriy etish orqali elektr energiyasi ishlab chiqariladi hamda sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya jalb etiladi.
Avvalroq davlatimiz rahbari ushbu loyihalar bilan yaqindan tanishgani hamda yurtimizda maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi va mahsulot ishlab chiqaradigan 8 ta zavod qurilishi haqida xabar qilgan edik.
Samarqand viloyatidagi loyihada “Shanghai SUS Environment” LLC kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 150 mln AQSh dollari miqdorida investitsiya jalb etilgan. Kuniga 1,5 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga jami 240 mln kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Unda 150-200 ta yangi ish o'rni yaratiladi.
Andijon viloyatidagi loyihada esa “China International Camce” kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 140 mln AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritilmoqda. Natijada kuniga 1,5 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga jami 240 mln kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi va 150 ta yangi ish o'rni yaratiladi. Shuningdek, investorlar tomonidan 2025–2027-yillarda loyihalar ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan.
Qolaversa, elektr energiyasini sotib olish va qattiq maishiy chiqindilarni yetkazib berish to‘g‘risidagi bitimlarga muvofiq kompaniyalar ishlab chiqargan elektr energiyasini 30 yil davomida “O‘zenergosotish” AJga kafolatlangan tarzda sotadi.
Mazkur tashabbuslar “yashil iqtisodiyot” tamoyillariga mos kelib, O‘zbekistonning ekologik barqarorligini ta’minlashga hamda kelajak avlod uchun toza va sog‘lom muhit yaratishi bilan ahamiyatlidir.

В Самарканде на территории махалли «Навруз» массива «Хушрав» на участке площадью 15 гектаров, а также в Ходжаабадском районе Андижанской области в махалле «Хидирша» на территории 17 гектаров начаты работы по строительству заводов по производству электроэнергии из твёрдых бытовых отходов.
Следует отметить, что 24 марта текущего года Президент Узбекистана подписал постановления №116 и №118, направленные на реализацию инвестиционных проектов по производству электроэнергии путём сжигания твёрдых бытовых отходов. Согласно документам, планируется улучшение экологической ситуации в регионах, внедрение современных решений и технологий в сферу переработки отходов, а также привлечение прямых инвестиций.
Ранее сообщалось, что глава государства лично ознакомился с этими проектами, и в стране планируется строительство восьми заводов, производящих электроэнергию и продукцию из бытовых отходов.
В рамках проекта в Самаркандской области китайская компания “Shanghai SUS Environment” инвестирует 150 млн долларов США. Завод будет перерабатывать 1,5 тыс. тонн отходов в сутки и производить 240 млн кВт·ч электроэнергии в год. При этом будет создано от 150 до 200 новых рабочих мест.
В Андижанской области реализация проекта осуществляется компанией “China International Camce”, которая инвестирует 140 млн долларов США. Производственные мощности аналогичны: 1,5 тыс. тонн отходов в сутки, 240 млн кВт·ч электроэнергии в год и 150 новых рабочих мест. Ввод объектов в эксплуатацию намечен на 2025–2027 годы.
В соответствии с соглашениями о продаже электроэнергии и поставке твёрдых бытовых отходов, произведённая электроэнергия будет гарантированно выкупаться АО «Ўзэнергосотиш» в течение 30 лет.
Эти инициативы соответствуют принципам «зелёной экономики», способствуют обеспечению экологической устойчивости Узбекистана и формированию чистой и здоровой среды для будущих поколений.