Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ekologiya masalalari boʻyicha maslahatchisi — Ekologiya va iqlim oʻzgarishi milliy qoʻmitasi raisi Aziz Abduhakimov tomonidan 2025-yil 20-dekabrdan 2026-yilning 10-yanvariga qadar butun respublika bo‘ylab “Dolzarb 20 kunlik” tozalik tadbirlari e’lon qilindi. Bu haqida  Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi habar beradi.
Unga ko‘ra, Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligida respublika ishchi shtabi tashkil etilib, tadbir davomida sanitar tozalash korxonalari tomonidan barcha hududlar qattiq maishiy chiqindilardan tozalanadi.
Shuningdek, mahalla hududlarini ozoda saqlash, bayram kunlarida chiqindi to‘planib qolishining oldini olish, chiqindilarni reja grafikdan tashqari navbatchilik asosida o‘z vaqtida olib ketishga qatʼiy rioya qilish bo‘yicha zaruriy choralar ko‘riladi.
“Dolzarb 20 kunlik” tozalik tadbirlaridan maqsad aholi orasida Yangi yil bayramini ko‘tarinki ruhda o‘tkazish, atrof-muhitni ozoda saqlash va bu orqali ekologik vaziyatning yanada yaxshilanishiga hissa qo‘shishdir.
Shu o‘rinda, jismoniy va yuridik shaxslardan chiqindilar bilan bog‘liq ishlarda atrof-muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishni, jumladan, belgilanmagan joylarga chiqindi tashlamaslikni so‘raymiz. Unutmang, har qanday ekologik huquqbuzarlik qonunchilikda belgilangan tartibda javobgarlikka sabab bo‘ladi.

По инициативе советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экологии — председателя Национального комитета по экологии и изменению климата Азиза Абдухакимова с 20 декабря 2025 года по 10 января 2026 года по всей республике объявлены мероприятия по благоустройству и чистоте под названием «Актуальные 20 дней». Об этом сообщает Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
В соответствии с этим при Агентстве по управлению отходами и развитию циркулярной экономики создан республиканский рабочий штаб, и в ходе мероприятия санитарно-очистительными предприятиями все территории будут очищены от твёрдых бытовых отходов.
Также будут приняты необходимые меры по поддержанию чистоты на территориях махаллей, предотвращению накопления отходов в праздничные дни, а также строгому соблюдению графика своевременного вывоза мусора.
Целью мероприятий «Актуальные 20 дней» является создание праздничного настроения у населения в период празднования Нового года, поддержание чистоты окружающей среды и внесение вклада в дальнейшее улучшение экологической обстановки.
В этой связи просим физических и юридических лиц проявлять бережное отношение к окружающей среде при обращении с отходами, в том числе не выбрасывать мусор в неустановленных местах. Напоминаем, что любые экологические правонарушения влекут за собой ответственность в порядке, установленном законодательством.