2025-yil 30-dekabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Aholining alohida turdagi iste’mol mahsulotlariga bo’lgan ehtiyojlarini kafolatli ta’minlashga hamda iqtisodiyotning ayrim tarmoqlarini yanada qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 269-sonli Farmoni imzolandi.
Ushbu hujjat aholi uchun zarur bo‘lgan tovarlarga kirish imkoniyatlarini kengaytirish, asosiy tarmoqlarni rivojlantirishni rag‘batlantirish hamda zamonaviy texnologiyalarni, jumladan, «yashil» iqtisodiyot va chiqindilarni qayta ishlash sohasida qulay sharoitlar yaratish maqsadida qabul qilindi.
Farmonga muvofiq, belgilangan tartibda shakllantirilgan ro‘yxatlar asosida, 2026-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston Respublikasiga import qilinayotgan ayrim tovarlar bojxona to‘lovlaridan ozod etiladi.
Jumladan, 2028-yil 1-yanvargacha quyidagi tovarlarga nisbatan bojxona to‘lovlarining nol stavkasi qo‘llaniladi: • elektromobillarni quvvatlantirish stansiyalari, ularning komponentlari, shuningdek, xizmat ko‘rsatish infratuzilmasi uchun texnologik uskunalar; • pilla yigirish va ipak gazlama to’qish dastgohlarining ehtiyot qismlari, tut daraxti urug‘i va ko‘chatlari, shuningdek, super-elita, elita va sanoat miqyosida tut ipakqurti urug‘lari.
Shuningdek, 2031-yil 1-yanvargacha maxsus texnika, texnologik uskunalar, ehtiyot qismlar, jihozlar, xom ashyo va materiallar bo‘yicha bojxona to‘lovlarining ozod qilinishi nazarda tutilgan. Bu uskunalar, agar ular O‘zbekistonda ishlab chiqarilmasa, turli turdagi chiqindilarni, jumladan, uy xo‘jaligi, qurilish va tibbiyot chiqindilarini utilizatsiya qilish hamda bio-parchalanadigan polimer materiallarini qayta ishlashda foydalaniladi.
Bundan tashqari, Farmonda chiqindilarni qayta ishlash sohasida imtiyozli soliq rejimi joriy etilgan. Xususan, 2026-yil 1-yanvardan 2031-yil 1-yanvargacha «Chiqindilar poligonlarini boshqarish direksiyasi» davlat muassasasi hamda belgilangan talablarga javob beruvchi soliq to‘lovchilar uchun foyda solig‘i (dividendlar hisobga olingan holda) va ijtimoiy soliq 1 foiz miqdorida belgilandi.
Imtiyozlar quyidagi shartlar bilan qo‘llaniladi: • chiqindilarni yig‘ish, olib chiqish, saralash va qayta ishlashdan olingan daromadlar yil oxiridagi soliq davri bo‘yicha umumiy daromadning 90 foizidan kam bo‘lmasligi kerak; • har bir ishchining oylik maoshi kamida ikki baravar minimal ish haqi miqdorida bo‘lishi kerak.
Ushbu chora-tadbirlar barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash, infratuzilmani modernizatsiya qilish, qayta ishlash quvvatlarini rivojlantirish va ijtimoiy hamda ekologik jihatdan ahamiyatli sohalarda faoliyat yurituvchi korxonalarni iqtisodiy jihatdan rag‘batlantirishga qaratilgan.

30 декабря 2025 года подписан Указ Президента Республики Узбекистан № УП-269 «О дополнительных мерах по гарантированному обеспечению потребностей населения в отдельных видах потребительских товаров, а также по дальнейшей поддержке отдельных отраслей экономики».
Документ направлен на расширение доступа к необходимым товарам, стимулирование развития ключевых отраслей и создание благоприятных условий для внедрения современных технологий, в том числе в сфере «зелёной» экономики и обращения с отходами.
В соответствии с Указом, на основании перечней, формируемых в установленном порядке, с 1 января 2026 года от уплаты таможенной пошлины освобождаются отдельные виды товаров, ввозимых на территорию Республики Узбекистан, в следующие сроки.
Так, до 1 января 2028 года нулевая ставка таможенной пошлины будет применяться к:
•  зарядным станциям для электромобилей, их компонентам, а также технологическому оборудованию, предназначенному для создания и развития сервисной инфраструктуры;
•  запасным частям для оборудования по переработке шелка и ткачеству, семенам и саженцам тутового дерева, а также суперэлите, элите и промышленным семенам тутового шелкопряда.
Отдельный блок мер предусмотрен до 1 января 2031 года. В этот период от уплаты таможенных пошлин освобождаются:
•  специальная техника, технологическое оборудование, запасные части, комплектующие изделия, сырьё и материалы, не производимые в республике, которые используются в технологических процессах предприятий по утилизации бытовых, строительных и медицинских отходов, а также по переработке биоразлагаемых полимерных материалов.
Кроме того, Указом установлен льготный налоговый режим в сфере обращения с отходами. В частности, с 1 января 2026 года по 1 января 2031 года для государственного учреждения «Дирекция по управлению полигонами отходов», а также для налогоплательщиков, одновременно соответствующих установленным критериям, налог на прибыль (включая доходы в виде дивидендов) и социальный налог устанавливаются в размере 1 процента.
Льготы применяются при условии, что:
•  доходы от деятельности по сбору, вывозу, сортировке и переработке отходов по итогам отчетного налогового периода составляют не менее 90 процентов от общего объёма доходов;
•  ежемесячная заработная плата каждого работника начисляется в размере не ниже двухкратного минимального размера оплаты труда.
Принятие данных мер направлено на поддержку устойчивого развития, модернизацию инфраструктуры, развитие перерабатывающих мощностей и создание экономических стимулов для предприятий, работающих в социально и экологически значимых направлениях.