Xabaringiz bor, “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasida to‘lov intizomini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi 2025-yil 7-martdagi 1044-sonli Qonuniga asosan chiqindilarni toʻplash va olib chiqish xizmatlari boʻyicha toʻlov intizomini kuchaytirish maqsadida yangi tartib joriy etilgan. Unga koʻra, har oyning 3-sanasiga qadar qarzdor abonentlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining “Toza makon” billing elektron tizimidan “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning billing tizimiga uzatilmoqda.
Jumladan, joriy yilning 5-noyabr kuni Toshkent shahri bo‘yicha chiqindi xizmatlaridan yuzaga kelgan qariyb 2 mlrd 239 mln so‘m debitor qarzdorlik uchun jami 25 ming 121 ta abonent “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning “2100” qisqa raqamidan “SMS” xabarnoma orqali ogohlantirildi. Ushbu ogohlantirish yuborilganidan keyin 5 (besh) kun ichida qarzdorlikni bartaraf etmagan 6 ming ta abonentning elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyatiga bugundan vaqtincha cheklov joriy etildi. Ayni paytda Toshkent shahri kesimida chiqindi xizmatlaridan jami 582 mln so‘mdan ortiq debitor qarzdorlik mavjud.
Eslatib o‘tamiz, mazkur cheklov qarzdorlik bartaraf etilishi bilanoq darhol yechiladi.
Maʼlumot o‘rnida: ushbu tartib 2025-yil 30-iyungacha bo‘lgan qarzdorliklarga tatbiq etilmaydi. 2025-yilning 1-iyulidan chiqindi xizmatlaridan shakllangan qarzdorliklar uchun joriy yilning 5-noyabridan boshlab qo‘llanilmoqda. Sanitar tozalash korxonalari chiqindi to‘lovlarini hisoblashda aniqlik va haqqoniylik uchun javobgar hisoblanadi!

Как известно, в соответствии с Законом Республики Узбекистан 1044 от 7 марта 2025 года «О внесении дополнений и изменений в отдельные законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платёжной дисциплины в сфере оказания услуг по сбору и вывозу отходов», введен новый порядок, направленный на усиление платёжной дисциплины за услуги по сбору и вывозу отходов. Согласно установленному порядку, до 3-го числа каждого месяца информация о должниках передаётся из электронной биллинговой системы «Toza makon» Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики в биллинговую систему АО «Региональные электрические сети».
В частности, 5 ноября текущего года по городу Ташкент за задолженность по услугам по вывозу отходов на сумму около 2 млрд 239 млн сумов 25 121 абонент был уведомлён посредством SMS-сообщений с короткого номера «2100» АО «Региональные электрические сети».
Абонентам, которые в течение 5 (пяти) дней после получения уведомления не погасили задолженность, с сегодняшнего дня временно ограничена возможность оплаты электроэнергии. На данный момент по городу Ташкент общая дебиторская задолженность за услуги по вывозу отходов превышает 582 млн сумов.
Напоминаем, что данное ограничение снимается сразу после полного погашения задолженности.
Для справки: данный порядок не распространяется на задолженности, образовавшиеся до 30 июня 2025 года. С 1 июля 2025 года ограничения применяются к долгам за услуги по вывозу отходов, начиная с 5 ноября текущего года. Санитарно-очистительные предприятия несут ответственность за точность и достоверность начислений по оплате услуг.