Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi ma’lum qilishicha, 11-dekabr holatiga ko‘ra, chiqindilarni olib chiqish xizmatlari uchun qarzdorligi to‘lanmagan 204 895 nafar abonentning elektr energiyasi uchun to‘lov imkoniyati vaqtincha cheklangan. Avvalroq respublika bo‘yicha 231 014 nafar abonentga "Hududiy elektr tarmoqlari" AJning "2100" qisqa raqamidan chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlari uchun jami 20,1 mlrd so‘m miqdorida debitor qarzdorlik yuzaga kelganligi to‘g‘risida SMS-xabar orqali xabar berilgan edi. Bildirishnomadan so‘ng abonentlarga qarzdorlikni to‘lash uchun 5 kunlik muddat berildi va shu vaqt ichida 9,4 mlrd so‘m to‘lab berildi. Hozirgi kunda respublika bo‘yicha chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlari bo‘yicha 18,2 mlrd so‘m miqdorida debitor qarzdorlik saqlanib qolmoqda.
Eslatib o‘tamiz, ko‘rsatilgan cheklov qarzdorlik to‘liq qoplanganidan so‘ng darhol olib tashlanadi. Ma’lumot uchun: 1044-sonli qonun bilan chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish xizmatlari uchun to‘lov intizomi masalalari tartibga solindi. Unga ko‘ra, qarzdorlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar har oyning 3-sanasiga qadar "Toza makon" agentligining elektron billing tizimidan "Hududiy elektr tarmoqlari" AJning billing tizimiga o‘tkaziladi. Ushbu tartib 2025-yil 30-iyunga qadar yuzaga kelgan qarzlarga nisbatan tatbiq etilmaydi. 2025-yil 1-iyuldan boshlab chiqindilarni olib chiqish xizmatlari uchun qarzdorlik hisobga olinadi va joriy yilning 5-noyabridan boshlab ushbu tartib qo‘llaniladi.
Avvalroq, 2026-yil 1-yanvardan boshlab chiqindilarni boshqarish xizmatlari uchun to‘lovlar faqat amalda ko‘rsatilgan xizmatlar uchun onlayn tarzda amalga oshirilishi xabar qilingandi. Hurmatli fuqarolar! Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining "1205" qisqa raqamiga kecha-yu kunduz murojaat qilishingiz mumkin.

Временно ограничена возможность оплаты электроэнергии почти 205 тысячам абонентов, имеющим задолженность за услуги по вывозу отходов
Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики сообщает, что по состоянию на 11 декабря у 204 895 абонентов, задолженность которых за услуги по вывозу отходов не была погашена, временно ограничена возможность оплаты электроэнергии. Ранее по республике 231 014 абонентов были уведомлены посредством SMS-сообщения с короткого номера «2100» АО «Hududiy elektr tarmoqlari» о наличии общей дебиторской задолженности в размере 20,1 млрд сумов, образовавшейся за услуги по вывозу отходов. После уведомления абонентам был предоставлен 5-дневный срок для погашения задолженности, в течение которого было оплачено 9,4 млрд сумов. В настоящее время по республике сохраняется дебиторская задолженность по услугам по вывозу отходов в размере 18,2 млрд сумов.
Напоминаем, что указанное ограничение будет снято сразу после полного погашения задолженности. Для информации: законом №1044 урегулированы вопросы платёжной дисциплины за услуги по сбору и вывозу отходов. Согласно ему, до 3-го числа каждого месяца сведения о должниках передаются из электронной биллинговой системы Агентства «Toza makon» в биллинговую систему АО «Hududiy elektr tarmoqlari». Этот порядок не распространяется на задолженности, образовавшиеся до 30 июня 2025 года. С 1 июля 2025 года задолженности за услуги по вывозу отходов учитываются и с 5 ноября текущего года применяется указанная процедура.
Ранее сообщалось, что с 1 января 2026 года оплата за услуги по обращению с отходами будет осуществляться только в онлайн-формате за фактически оказанные услуги. Уважаемые граждане! При возникновении предложений или жалоб, касающихся сферы управления отходами и качества услуг, вы можете круглосуточно обращаться по короткому номеру «1205» Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.