Bugun "Maxsustrans" DUKda korxona ayol xodimlari ishtirokida gender tenglikni ta’minlash va ayollarning jamiyatdagi rolini oshirish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv tashkil etildi.
Mavzudagi tadbir doirasida "Jamiyatda gender tengligi" loyihani amalga oshirish guruhining gender masalalari bo‘yicha mutaxassisi bilan mazmunli muloqot bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash, xotin-qizlarning ijtimoiy faolligini oshirish, shuningdek, ularning kasbiy va shaxsiy rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bilan bog‘liq dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Gender tenglik sohasidagi davlat siyosati, xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va hayotning barcha sohalarida teng imkoniyatlarni ta’minlashga qaratilgan amaldagi qonun hujjatlari va normativ-huquqiy hujjatlarga alohida e’tibor qaratildi. Tadbir ishtirokchilari sohadagi so‘nggi o‘zgarishlar va yangiliklar bilan ham tanishtirildi.
Uchrashuv ochiq muloqot shaklida bo‘lib o‘tdi, unda xodimlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish, fikr almashish va mehnat jamoasida gender madaniyatini yanada takomillashtirish va teng huquqlilik tamoyillarini mustahkamlashning muhim jihatlarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Tadbir xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish va muhitni mustahkamlash yo‘lidagi yana bir qadam bo‘ldi.

В ГУП «Махсустранс» состоялась встреча, посвящённая вопросам гендерного равенства
Сегодня в ГУП «Махсустранс» была организована встреча с участием сотрудниц предприятия, посвящённая вопросам обеспечения гендерного равенства и повышения роли женщин в обществе.
В рамках мероприятия на тему «Гендерное равенство в обществе» состоялся содержательный диалог со специалистом по гендерным вопросам Группы реализации проекта. В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы, касающиеся обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин, повышения социальной активности женщин, а также создания благоприятных условий для их профессионального и личностного развития.
Особое внимание было уделено государственной политике в сфере гендерного равенства, действующим законодательным актам и нормативно-правовым документам, направленным на защиту прав женщин и обеспечение равных возможностей во всех сферах жизни. Участницы мероприятия также были ознакомлены с последними изменениями и нововведениями в данной области.
Встреча прошла в формате открытого диалога, в ходе которого сотрудницы смогли получить ответы на интересующие вопросы, обменяться мнениями и обсудить важные аспекты дальнейшего совершенствования гендерной культуры и укрепления принципов равноправия в трудовом коллективе. Мероприятие стало ещё одним шагом на пути повышения правовой грамотности работников и укрепления атмосферы взаимного уважения и равных возможностей в коллективе.