2023-2025-yillarda chiqindilarni boshqarish tizimini rivojlantirish bo‘yicha investitsiyalar va rejalar
2023 yilda qurilish chiqindilari poligonlarini qurish uchun davlat byudjetidan qariyb 28 milliard so‘m, shuningdek, tibbiy chiqindilarni zararsizlantirish uchastkalarini tashkil etish uchun 50 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida o‘tkazilgan brifingda Tabiat resurslari vazirligi mas’ul xodimi Jamshid Ishchanov ma’lum qildi. Bundan tashqari, 2023-2025-yillarga mo‘ljallangan tasdiqlangan manzilli dasturlar doirasida chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan, jumladan:
• 29 ta qattiq maishiy chiqindilar poligonini rekultivatsiya qilish;
• 437 ta chiqindi to‘plash punktini qurish;
• 26 ta qurilish chiqindilari poligonlarini tashkil etish;
• ijtimoiy soha obyektlari uchun 18 867 dona chiqindi konteynerlarini xarid qilish;
• 38 ta qattiq maishiy chiqindilarni qayta yuklash stansiyalarini tashkil etish;
• tibbiy chiqindilarni zararsizlantirish bo‘yicha 60 ta uchastka tashkil etish va saralash uskunalarini o‘rnatish.
Umuman olganda, ushbu tadbirlarni moliyalashtirish uchun 1,1 trillion so‘m yo‘naltirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu ekologik xavfsizlikni oshirish va chiqindilarni boshqarishning zamonaviy tizimini rivojlantirishga xizmat qiladi.

В 2023 году из государственного бюджета планируется выделить около 28 млрд сумов на строительство полигонов строительных отходов, а также 50 млрд сумов на создание участков по обезвреживанию медицинских отходов. Об этом сообщил ответственный сотрудник Министерства природных ресурсов Джамшид Ишчанов на брифинге, проведённом в Агентстве информации и массовых коммуникаций (АИК).
Кроме того, в рамках утверждённых адресных программ на 2023–2025 годы предусмотрено выполнение масштабных мероприятий по совершенствованию системы обращения с отходами, в том числе:
- рекультивация 29 полигонов твёрдых бытовых отходов;
- строительство 437 пунктов сбора отходов;
- создание 26 полигонов строительных отходов;
- закупка 18 867 контейнеров для отходов для объектов социальной сферы;
- организация 38 станций перегрузки твёрдых бытовых отходов;
- создание 60 участков по обезвреживанию медицинских отходов и установка оборудования для сортировки.
В целом на финансирование данных мероприятий планируется направить 1,1 трлн сумов, что будет способствовать повышению экологической безопасности и развитию современной системы управления отходами.