2026-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, shuningdek, Buxoro va Surxondaryo viloyatlarida umumiy qiymati 630 million AQSH dollari bo‘lgan yana 5 ta chiqindi yoqish zavodi qurilishiga tamal toshi qo‘yildi. Ayni paytda loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslari (TIA) ishlab chiqilmoqda va chiqindilarni yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish natijasida yiliga 1,9 million tonna qattiq maishiy chiqindilar yoqiladi, 635 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi, shuningdek, yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Bundan tashqari, Samarqand shahrida Turkiyaning "MT Makina" kompaniyasi bilan birgalikda chiqindilarni saralash va issiqxona gazlarini qayta ishlash bo‘yicha umumiy qiymati 10 million AQSH dollariga teng loyiha amalga oshirilmoqda. Natijada kuniga 500 tonna chiqindi saralanib, 100 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Shu bilan birga, xorijiy hamkorlar ishtirokida qiymati 117 million AQSH dollari bo‘lgan loyiha amalga oshirilmoqda, uning doirasida yiliga 960 ming tonna kul cho‘kmasi qayta ishlanadi. Kelgusida hosil bo‘lgan kul qoldig‘idan qurilish materiallari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.

В 2026 году в Республике Каракалпакстан, а также в Бухарской и Сурхандарьинской областях заложен фундамент для строительства ещё 5 мусоросжигательных заводов общей стоимостью 630 млн долларов США. В настоящее время разрабатываются технико-экономические обоснования (ТЭО) проектов и подписаны соглашения на поставку отходов.
В результате реализации данных проектов ежегодно будет сжигаться 1,9 млн тонн твёрдых бытовых отходов, производиться 635 млн кВт·ч электроэнергии, а также будут созданы новые рабочие места. Кроме того, в городе Самарканд совместно с турецкой компанией «MT Makina» реализуется проект по сортировке отходов и переработке парниковых газов общей стоимостью 10 млн долларов США. В результате ежедневно будет сортироваться 500 тонн отходов и создано 100 новых рабочих мест. Наряду с этим, при участии иностранных партнёров реализуется проект стоимостью 117 млн долларов США, в рамках которого ежегодно будет перерабатываться 960 тысяч тонн зольного осадка. В дальнейшем планируется наладить производство строительных материалов из образующегося зольного остатка.