O‘rganish davomida ushbu fotomateriallar Yakkasaroy tumani Shota Rustaveli ko‘chasi 9-uy yaqinida joylashgan individual foydalanishdagi modulli konteynerlarga tegishli ekanligi aniqlandi. Shu bilan birga, ushbu konteyner modullari joylashgan hududga kirish maxsus kalit orqali amalga oshiriladi, shu sababli maxsus chiqindi tashish mashinasi haydovchisi ushbu hududga kirish imkoniyatiga ega bo‘lmagan. Holatni o‘rganish natijasida korxona mas’ul xizmatlari tomonidan maishiy chiqindilar tezkorlik bilan olib chiqib ketilgan va kelgusida bunday holatlarning oldini olish maqsadida mazkur masala alohida nazoratga olingan.
Ma’lumot uchun: Toshkent shahri hududida 1055 ta qattiq maishiy chiqindilarni yig‘ish maydonchalari mavjud bo‘lib, ularga ixtisoslashtirilgan texnikalar sutkasiga kamida bir marta kirib boradi. Mazkur jarayon GPS-monitoring tizimi orqali nazorat qilinadi. Korxona balansidagi chiqindilarni olib chiqib ketish uchun mo‘ljallangan 387 ta maxsus texnikaga GPS qurilmalari o‘rnatildi. Ularning harakatlanishi Transport vazirligining "Toza poytaxt" platformasiga integratsiya qilingan bo‘lib, texnikalarning harakatlanish yo‘nalishlari monitoring markazi tomonidan doimiy nazoratga olingan. Korxona faoliyatining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash maqsadida rasmiy veb-sayt (www.maxsustrans.uz), unda chiqindi yig‘ish maydonlari, xarid qilinayotgan konteynerlar va yangi ixtisoslashtirilgan texnikalar to‘g‘risidagi ma’lumotlar muntazam ravishda joylashtiriladi, shuningdek, tizimning joriy ish jarayonlari yoritiladi. Bundan tashqari, aholi bilan ochiq muloqotni ta’minlash maqsadida shaharning har bir tumanida fuqarolarning sayyor qabullari tashkil etilmoqda, Telegram-группа для оперативного взаимодействия, а также круглосуточная диспетчерская служба (24/7).
Chiqindilar konteyner maydonlarida to‘planib qolishining oldini olish maqsadida ularni olib chiqib ketish ishlari kunduzgi va kechki smenalarda tashkil etildi. Avval xabar qilinganidek, kechki smenada ishlarni kuchaytirish uchun qo‘shimcha ravishda 50-60 ta maxsus texnika jalb etilmoqda. Toshkent shahri aholisi soni yil sayin ortib bormoqda, bu esa maishiy chiqindilar hajmining oshishiga olib kelmoqda. Shunga qaramasdan, "Maxsustrans" korxonasi tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini ta’minlash va chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar doimiy ravishda amalga oshirilmoqda.

В социальных сетях распространилась неофициальная информация, касающаяся деятельности предприятия «Mахсустранс» В частности, блогером Макаренко были опубликованы фотографии, на которых зафиксировано скопление бытовых отходов на площадке их сбора, в связи с чем в адрес предприятия были высказаны критические замечания.
В ходе проведённого изучения установлено, что указанные фотоматериалы относятся к модульным контейнерам индивидуального пользования, расположенным возле дома №9 по улице Шота Руставели в Яккасарайском районе. Вместе с тем вход на территорию, где размещены данные контейнерные модули, осуществляется посредством специального ключа, в связи с чем водитель специализированной мусоровывозящей техники не имел возможности получить доступ на указанную территорию. По результатам изучения ситуации ответственными службами предприятия бытовые отходы были оперативно вывезены, а для предотвращения подобных случаев в дальнейшем данный вопрос взят на отдельный контроль.
Для справки: на территории города Ташкента функционируют 1055 площадок сбора твёрдых бытовых отходов, на которые специализированная техника осуществляет заезд не реже одного раза в сутки. Указанный процесс контролируется посредством системы GPS-мониторинга. На 387 единицах специализированной техники по вывозу отходов, находящихся на балансе предприятия, установлены GPS-устройства. Их передвижение интегрировано в платформу Министерства транспорта «Toza poytaxt», а маршруты движения техники находятся под постоянным контролем мониторингового центра. В целях обеспечения открытости и прозрачности деятельности предприятия функционирует официальный веб-сайт (www.maxsustrans.uz), на котором на регулярной основе размещаются сведения о площадках сбора отходов, закупаемых контейнерах и новой специализированной технике, а также освещаются текущие рабочие процессы системы. Кроме того, в целях обеспечения открытого диалога с населением в каждом районе города организуются выездные приёмы граждан, функционирует Telegram-группа для оперативного взаимодействия, а также круглосуточная диспетчерская служба (24/7).
С целью предотвращения накопления отходов на контейнерных площадках работы по их вывозу организованы в дневные и вечерние смены. Как сообщалось ранее, для усиления работ в вечернюю смену дополнительно привлекаются 50–60 единиц специализированной техники. Численность населения города Ташкента ежегодно увеличивается, что, соответственно, приводит к росту объёмов образующихся бытовых отходов. Несмотря на это, предприятием «Maхсустранс» на постоянной основе принимаются меры, направленные на обеспечение надлежащего качества оказываемых услуг и дальнейшее совершенствование системы обращения с отходами.