Sohada ekologik xavfsizlikni oshirish va chiqindilar bilan ishlash tizimini takomillashtirish maqsadida kelgusi besh yilga mo‘ljallangan keng ko‘lamli chora-tadbirlar majmuasi amalga oshirilmoqda. Belgilangan rejalar doirasida chiqindilarni joylashtirish obyektlari egallagan 970 gektar yer maydonini rekultivatsiya qilish, keyinchalik ularning ekologik holatini tiklash va xo‘jalik aylanmasiga qaytarish ko‘zda tutilgan.
Ushbu chora-tadbirlarning amalga oshirilishi poligonlarning atrof-muhitga salbiy ta’sirini sezilarli darajada kamaytirish, har yili atmosferaga 58,5 million tonnagacha issiqxona gazlari chiqarilishining oldini olish, shuningdek, chiqindilarni joylashtirish obyektlarida yong‘in xavfini minimallashtirish imkonini beradi. Atrof-muhitni filtratsiya va sizot suvlari ta’siridan himoya qilish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida filtrat va yo‘ldosh ifloslantiruvchi moddalarning atmosfera havosi va ekotizimga salbiy ta’sirini o‘rtacha 78 foizga kamaytirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, mamlakatimizning 116 ta shahar va tumanlarida sanitar tozalash xizmatlari sifatini oshirish ko‘zda tutilgan bo‘lib, bu aholiga xizmat ko‘rsatish darajasini 50 foizgacha yaxshilash hamda yanada qulay va qulay yashash sharoitlarini yaratish imkonini beradi. Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi chiqindilarni boshqarishning zamonaviy ekologik xavfsiz tizimini shakllantirish, hududlarning sanitariya holatini yaxshilash va O‘zbekiston Respublikasining barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.

Улучшается экологическое состояние полигонов твёрдых бытовых отходов
В целях повышения экологической безопасности и совершенствования системы обращения с отходами в отрасли реализуется комплекс масштабных мероприятий, рассчитанных на ближайшие пять лет. В рамках намеченных планов предусматривается проведение рекультивации 970 гектаров земель, занятых объектами размещения отходов, с последующим восстановлением их экологического состояния и возвратом в хозяйственный оборот.
Реализация данных мероприятий позволит значительно снизить негативное воздействие полигонов на окружающую среду, предотвратить ежегодный выброс в атмосферу до 58,5 миллиона тонн парниковых газов, а также минимизировать риски возникновения пожаров на объектах размещения отходов. Особое внимание уделяется вопросам защиты окружающей среды от воздействия фильтрационных и грунтовых вод. В результате принимаемых мер планируется в среднем на 78 процентов сократить негативное влияние фильтрата и сопутствующих загрязняющих веществ на атмосферный воздух и экосистему.
Кроме того, предусмотрено повышение качества услуг санитарной очистки в 116 городах и районах страны, что позволит улучшить уровень обслуживания населения до 50 процентов и создать более комфортные и благоприятные условия проживания. Реализация данных проектов станет важным шагом на пути к формированию современной экологически безопасной системы управления отходами, улучшению санитарного состояния территорий и достижению целей устойчивого развития Республики Узбекистан.