Bu haqda “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasida to‘lov intizomini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi 2025-yil 7-martdagi 1044-sonli Qonunida belgilab qo‘yilgan.
Avvalroq mazkur Qonunning Qonunchilik palatasi tomonidan 2024-yil 24-dekabrda qabul qilingani hamda Senat tomonidan 2025-yil 21-fevralda ma'qullangani haqida xabar qilgan edik.
Ma’lumki, keyingi yillarda mamlakatimizda chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari sifatini oshirishga hamda ushbu sohaga tadbirkorlik subyektlarini faol jalb etishga qaratilgan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, chiqindilarni to‘plash va olib chiqish bo‘yicha ko‘rsatilgan xizmatlar uchun aholining debitor qarzdorligi keskin o‘sishi mazkur xizmatlar uchun to‘lov intizomi darajasini oshirish zaruratini yuzaga keltirmoqda.
Mazkur Qonun bilan O‘zbekistan Respublikasining Fuqarolik va Uy-joy kodekslariga, “Raqobat to‘g‘risida”gi va “Elektr energetikasi to‘g‘risida”gi Qonunlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Unga ko‘ra, qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzdorligi mavjud bo‘lgan isteʼmolchilar qisqa xabar (SMS) orqali xabardor qilinganidan keyin mazkur qarzdorlik bartaraf etilguniga qadar ulardan elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilishni vaqtinchalik cheklashga qaratilgan huquqiy normalar belgilandi.
Bular:
— O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 468-moddasi: “Energiya ta’minoti shartnomasida qonun hujjatlariga muvofiq boshqa majburiyatlar ham nazarda tutilishi mumkin” degan jumla bilan to‘ldirildi;
— O‘zbekiston Respublikasining Uy-joy kodeksi 134-moddasi 7-qismidagi: “bundan suv ta’minoti va oqova suvlarni chiqarib yuborish xizmatlari” shakliga “qattiq va suyuq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari” degan so‘zlari qo‘shildi;
— O‘zbekistan Respublikasi “Raqobat to‘g‘risida”gi 850-sonli Qonunining 18-moddasi 1-qismi (5-xatboshi): shartnoma predmetiga taalluqli bo‘lmagan shartlarni “bundan qonun hujjatlariga muvofiq qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari uchun isteʼmolchilar qarzdorligining oldini olishga qaratilgan qoidalar mustasno” degan so‘zlar bilan to‘ldirildi;
— O‘zbekistan Respublikasi “Elektr energetikasi to‘g‘risida”gi 939-sonli Qonunining 38-moddasi 1, 2-qismlari, 39-modda 5-qismi hamda 40-modda 3-qismida qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzdorligi mavjud bo‘lgan isteʼmolchilarni qisqa xabar (SMS) orqali xabardor qilish, xabarnoma yuborilgan sanadan e’tiboran besh kunlik muddat va mazkur qarzdorlik bartaraf etilguniga qadar ulardan elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilishni vaqtinchalik cheklash shartlari, qarzdorlik bartaraf etilgan taqdirda esa cheklovni avtomatik ravishda bekor qilish kiritilgan. Bunda qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatuvchi korxonalar xizmatlari uchun to‘lovlarni hisob-kitob qilishning ishonchliligi hamda to‘g‘riligi uchun javobgar bo‘ladi, shuningdek, mazkur talablar buzilgan hollarda iste’molchiga yetkazilgan zararning o‘rni qoplab beriladi.
Ushbu Qonun chiqindilarni to‘plash va olib chiqish bo‘yicha aholiga ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun to‘lov intizomini mustahkamlashga hamda aholining mazkur xizmatlar uchun debitor qarzdorligini kamaytirishga xizmat qiladi.

Об этом говорится в Законе Республики Узбекистан “О внесении дополнительных изменений и поправок в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платежной дисциплины в сфере предоставления услуг по сбору и вывозу отходов ” № 1044 от 7 марта 2025 года.
Ранее сообщалось, что данный Закон был принят Законодательной палатой 24 декабря 2024 года и одобрен Сенатом 21 февраля 2025 года.
Известно, что в последние годы в нашей стране проводятся системные работы, направленные на повышение качества услуг по сбору и вывозу отходов, а также на активное привлечение субъектов предпринимательства в эту сферу.
Вместе с этим резкий рост дебиторской задолженности населения за оказанные услуги по сбору и вывозу отходов создает необходимость повышения уровня платежной дисциплины за данные услуги.
Данным Законом внесены дополнения и изменения в Гражданский и Жилищный кодексы Республики Узбекистан, а также в Законы “О конкуренции ” и “Об электроэнергетике ”.
Согласно Закону, в отношении потребителей, имеющих задолженность по обязательным платежам за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, после уведомления посредством короткого сообщения (SMS) устанавливаются правовые нормы, предусматривающие временное ограничение приема платежей за электроэнергию до устранения данной задолженности.
Вот внесенные изменения:
— В статью 468 Гражданского кодекса Республики Узбекистан добавлено предложение: “В договоре энергоснабжения могут также предусматриваться другие обязательства в соответствии с законодательными актами ”.
— В часть 7 статьи 134 Жилищного кодекса Республики Узбекистан после слов “за исключением услуг водоснабжения и водоотведения” добавлены слова “а также услуг по сбору и вывозу твердых и жидких бытовых отходов”.
— В пункт 5 части 1 статьи 18 Закона Республики Узбекистан № 850 “О конкуренции” внесено дополнение, согласно которому положение о недопустимости условий, не относящихся к предмету договора, дополнено исключением: “за исключением норм, направленных на предотвращение задолженности потребителей за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов в соответствии с законодательными актами”.
— В части 1 и 2 статьи 38, части 5 статьи 39 и части 3 статьи 40 Закона Республики Узбекистан № 939 “Об электроэнергетике” внесены дополнения, согласно которым устанавливаются условия временного ограничения приема платежей за электроэнергию от потребителей, имеющих задолженность по обязательным платежам за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов.
Такие потребители уведомляются посредством короткого сообщения (SMS), и начиная с даты отправки уведомления им предоставляется пятидневный срок для погашения задолженности. До ее полного погашения прием платежей за электроэнергию временно ограничивается, а после устранения задолженности данное ограничение автоматически отменяется.
При этом предприятия, оказывающие услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, несут ответственность за достоверность и правильность расчетов платежей за свои услуги. В случаях нарушения установленных требований потребителю возмещается причиненный ущерб.
Данный Закон направлен на укрепление платежной дисциплины за услуги по сбору и вывозу отходов для населения, а также на снижение дебиторской задолженности населения за эти услуги.