“Chiqindilarni qayta ishlash sohasini yanada takomillashtirish hamda kompleks tizimlashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida” gi Prezident Farmoni (PF-56-son, 24.03.2025 y.) qabul qilindi. Farmonga asosan, chiqindilarni qayta ishlash sohasidagi asosiy yoʼnalishlar belgilandi, xususan:
mavjud qattiq maishiy chiqindi poligonlarini 2030 yilgacha 50 foizga qisqartirish;
yangidan hosil boʼlayotgan chiqindilarni poligonlarga yoʼnaltirmasdan, maksimal darajada qayta ishlash yoki kuydirish, sohaga sirkulyar iqtisodiyot amaliyotini joriy qilish.
2026 yildan boshlab chiqindi poligonlari Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vazirligi taklifiga muvofiq Vazirlar Mahkamasi qaroriga asosan tashkil etiladi.
Shuningdek, Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tizimida chiqindi poligonlari hududida chiqindilarni utilizatsiya qilish va qayta ishlashga ixtisoslashgan sanoat zonalari 30 yil muddatga tashkil etiladi. Bundan tashqari, Namangan va Toshkent viloyatlarida qattiq maishiy chiqindilarni termik usulda utilizatsiya qilish (yoqish) boʼyicha investitsiya loyihalarini amalga oshirish maqsadida qishloq xoʼjaligiga moʼljallangan sugʼoriladigan 19,87 gektar yer uchastkalari qishloq xoʼjaligiga moʼljallangan yerlar toifasidan sanoat, transport, aloqa, mudofaa va boshqa maqsadlarga moʼljallangan yerlar toifasiga oʼtkaziladi.

С праздником, Дорогие Учителя!!Принят Указ Президента «О дальнейшем совершенствовании отрасли переработки отходов и мерах по комплексной систематизации» (ПФ-56, 24.03.2025). Согласно постановлению, определены основные направления в сфере переработки отходов, в частности:
сократить существующие свалки твердых отходов на 50% к 2030 году;
максимальная переработка или сжигание вновь образующихся отходов без отправки их на свалки, внедрение на местах практики циркулярной экономики.
С 2026 года полигоны для мусора будут создаваться на основании решения Кабинета Министров в соответствии с предложением Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Также в рамках Агентства по развитию обращения с отходами и циркулярной экономики на территории полигонов сроком на 30 лет будут созданы индустриальные зоны, специализирующиеся на утилизации и переработке отходов. Кроме того, в целях реализации инвестиционных проектов по термическому захоронению (сжиганию) твердых бытовых отходов в Наманганской и Ташкентской областях 19,87 га орошаемых земель, предназначенных для сельского хозяйства, будут переведены из категории земель, предназначенных для сельского хозяйства, в категорию земель, предназначенных для промышленности, транспорта, связи, обороны и других целей.