2025-yilning dastlabki 4 oyida respublikada o‘rnatilgan onlayn kuzatuv kameralari orqali jami belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash bilan bog’liq jami 3743 ta huquqbuzarlik aniqlangan.
Ma’lumot uchun, ayni damda Ekologiya vazirligi Situatsion markazi tomonidan respublika miqyosida jami 250 ta onlayn kuzatuv kameralari o’rnatilgan bo’lib, tunu kun nazorat qilinadi.
Onlayn kameralar orqali nafaqat noqonuniy chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi huquqbuzarliklarni ham o’z vaqtida aniqlash va chora ko’rish imkonini beradi. Huquqbuzarliklarga nisbatan qonuniy tartibda tegishli choralar ko’rilmoqda.

За первые четыре месяца 2025 года по всей республике с помощью установленных онлайн-камер видеонаблюдения было зафиксировано в общей сложности 3743 правонарушения, связанные со сбросом отходов в несанкционированных местах.
Для справки: в настоящее время Ситуационным центром Министерства экологии установлено по республике 250 онлайн-камер, которые ведут круглосуточное наблюдение.
Онлайн-камеры позволяют своевременно выявлять не только незаконный сброс отходов, но и другие виды правонарушений, а также оперативно принимать меры. В отношении нарушителей принимаются соответствующие меры в установленном законодательством порядке.