O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda ekologik barqarorlik, shu jumladan chiqindilarni qayta ishlash masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi, shuningdek, mutasaddilarning qishga tayyorlik yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Avvalo, Toshkent shahrida ekologik vaziyatni yaxshilash boʻyicha maxsus komissiyaning hisoboti tinglandi. Havo ifloslanishiga qarshi koʻrilayotgan, ifloslanish manbalarini aniqlash va ularni bartaraf etish yoʻnalishida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, oxirgi kunlarda mamlakatimiz hududi boʻylab sovuq antisiklon taʼsiri kuchayib bormoqda. Natijada havo bosimi oshib, harorat pasaymoqda, inversiya hodisalari kuchaymoqda. Bunday sharoitda havodagi mayda zarrachalar yuqoriga koʻtarilmay, pastki qatlamlarda toʻplanib qolmoqda. Meteorologik sharoitlar tufayli havoning tabiiy tozalanish surʼati sekinlashmoqda.
Soʻnggi kunlarda havoni ifloslantirayotgan manbalarni aniqlash va ularning faoliyatiga chek qoʻyish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida axborot berildi. Issiqxonalar, qurilish maydonlari, avtotransport vositalari va noqonuniy faoliyat yurituvchi obyektlar yuzasidan oʻtkazilgan tekshiruvlar, shahar boʻylab koʻchalarni namlash, ariqlarni tozalash, favvoralarni ishga tushirish kabi barqarorlashtirish tadbirlari shular jumlasidan. Kuchaytirilgan tartibda reydlar va profilaktika ishlari olib borilmoqda.
Prezidentimiz mazkur choralarni nafaqat poytaxtda, balki hududlarda ham tizimli davom ettirish, aniqlangan qonunbuzarliklarni tezkor bartaraf etish, havoga taʼsir koʻrsatuvchi barcha omillarni qatʼiy nazorat ostiga olishni topshirdi.
Maishiy chiqindilardan elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha 933 million dollarlik loyihalar 6 ta hududda – Andijon, Namangan, Farg‘ona, Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida boshlangan, ammo boshqa viloyatlarda bu borada jiddiy harakat kuzatilmayapti. Boshlangan loyihalarda ham investorlarni infratuzilma – yo‘l, elektr, suv bilan ta’minlash ishlari talab darajasida emas.
Viloyatlar hokimliklari va Ekologiya milliy qoʻmitasiga kamchiliklarni bartaraf etib, kelgusi yilda qolgan hududlarda ham shunday loyihalarni boshlash topshirildi.
2030-yilgacha maishiy chiqindi poligonlarini 50 foizga qisqartirish belgilangan. Soʻnggi yillarda 47 ta poligon faoliyati tugatilib, rekultivatsiya qilindi, natijada 243 gektar yer tabiatga qaytarildi.
Lekin hozirda ishlayotgan 132 ta poligonning aksariyatida haligacha himoya devorlari, “yashil belbogʻ”, suv taʼminoti va ekologik xavfsizlik inshootlari tashkil etilmagani koʻrsatib oʻtildi.
– Bu atrof-muhitga salbiy taʼsir koʻrsatyapti va aholi eʼtirozlariga sabab boʻlyapti. Shu bois, maishiy chiqindi poligonlarini ekologik xavfsiz hududga aylantirish zarur. Birinchi navbatda, odamlarning sohadan roziligiga erishishimiz kerak. Bu masalaga faqat chiqindini boshqarish emas, balki sanoat, energetika, ekologik madaniyat bilan uzviy bogʻliq yoʻnalish sifatida yondashish lozim, – dedi davlatimiz rahbari.
Mutasaddilarga rekultivatsiya qilingan 47 ta poligon yerini qayta foydalanishga kiritib, ularda “yashil maydon”lar barpo qilish, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish kerakligi koʻrsatib oʻtildi. Mavjud poligonlarning barchasi atrofida “yashil belbogʻ” yaratish, daraxt va koʻchat ekish ishlarini poligonlarning yarmida bahor mavsumida, qolgan yarmida kuz mavsumida yakunlash vazifasi qoʻyildi.
2026-yildan bu ishlarga respublika budjetidan har yili kamida 150 milliard soʻm ajratib borilishi belgilandi.
Oxirgi ikki yilda avvallari qayta ishlanmagan sanoat va xavfli chiqindilarni qayta ishlash darajasi 4,5 foizga olib chiqildi. Mazkur koʻrsatkich kamligi qayd etilib, sanoat va xavfli chiqindilar hosil boʻlayotgan va saqlanayotgan joylarni xatlovdan oʻtkazib, ularni qayta ishlash hamda utilizatsiya qilish boʻyicha kamida 1 tadan loyihani boshlash zarurligi taʼkidlandi. Xavfli chiqindilarni nazorat qilish boʻyicha yagona axborot-monitoring platformasini ishga tushirish topshirildi.
Yig‘ilishda taʼkidlanganidek, imtiyozli shartlarda suyultirilgan gaz yetkazib berishda kamchiliklar saqlanib qolmoqda, talon-toroj holatlari uchramoqda. “Hududgaztaʼminot” tizimiga bu holatlarga chek qoʻyish, hududma-hudud yurib, aholining muammolarini hal etish topshirildi. Eskirgan elektr tarmoqlari va ortiqcha yuklamada ishlayotgan transformatorlarni xatlovdan oʻtkazib, ularning barqaror ishlashini taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
Shuningdek, 1800 kilometr elektr tarmoqlarida taʼmirlash ishlari sifatsiz bajarilgani aniqlangan. Bosh prokuraturaga mazkur holatlarni oʻrganish va qonun ustuvorligini taʼminlash, “Energoinspeksiya”ga esa nazorat ishlarini yangicha yondashuv asosida tashkil qilib, favqulodda tartibda ishlashga oʻtish topshirildi.
Qish mavsumida energiya resurslari aholiga uzluksiz yetkazib berilishi shartligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda yongʻin xavfsizligi masalalariga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Mamlakatimizda 44 mingdan ziyod koʻp qavatli binolarda yongʻin xavfsizligi holatini toʻliq oʻrganish, favqulodda vaziyatlar tizimi bunday xavf-xatarlarga qarshi harakat qilishga shay turishi zarurligi taʼkidlandi.
Binolarning tashqi devorlarida kuchli yonuvchan materiallarni qoʻllashni taqiqlovchi qatʼiy talablarni qonun hujjatlariga kiritish vaqti kelgani taʼkidlandi. Shu munosabat bilan koʻp qavatli uylarda qurilish normalari va yongʻin xavfsizligi qoidalarini xalqaro tajribaga moslash hamda masʼul rahbarlar javobgarligini kuchaytirish boʻyicha qonun loyihasini ishlab chiqish topshirildi.
Kommunal xizmatlar ishini muvofiqlashtirish va favqulodda vaziyatlarda tezkor harakat qilish tizimini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi. Oʻtgan mavsumda poytaxtda toʻplangan tajriba asosida respublikaning boshqa hududlari kesimida ishchi guruhlar tashkil etish, barcha kommunal xizmatlar va boshqaruv servis kompaniyalarini FVV dispetcherlik tizimiga bogʻlash va xonadonbay profilaktika ishlarini kuchaytirish vazifasi qoʻyildi.

Президент обсудил вопрос управления отходами
На совещании подробно рассмотрены вопросы обеспечения стабильности экологической ситуации, в том числе переработки отходов, заслушаны отчеты ответственных лиц о подготовке к зимнему сезону.
В начале был заслушан отчет Специальной комиссии по улучшению экологической ситуации в городе Ташкенте. Обсуждены принимаемые меры по борьбе с загрязнением воздуха, выявлению источников загрязнения и их устранению.
Как было отмечено, в последние дни над территорией страны усиливается влияние холодного антициклона. В результате повышается атмосферное давление, понижается температура и усиливаются инверсионные явления. В таких условиях мелкие частицы не поднимаются вверх и накапливаются в нижних слоях воздуха. Отмечалось, что из-за метеорологических условий естественное очищение атмосферы замедляется.
Была представлена информация о проводимой работе по выявлению источников загрязнения воздуха и ограничению их деятельности. В частности, проведены проверки тепличных хозяйств, строительных площадок, автотранспортных средств и объектов с незаконной деятельностью; осуществлены такие стабилизационные меры, как увлажнение улиц, очистка арыков, запуск фонтанов. В усиленном режиме продолжаются рейды и профилактические мероприятия.
Президент поручил продолжить эти меры не только в столице, но и в регионах, оперативно устранять выявленные нарушения и обеспечить строгий контроль всех факторов, влияющих на качество воздуха.
Проекты по производству электроэнергии из бытовых отходов на сумму 933 миллиона долларов начаты в шести регионах – Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях, однако в других регионах серьезных сдвигов в этом направлении не наблюдается. В уже начатых проектах не организована на должном уровне работа по обеспечению инвесторов инфраструктурой – дорогами, электричеством, водоснабжением.
Хокимиятам областей и Национальному комитету по экологии поручено устранить имеющиеся недостатки и в следующем году запустить аналогичные проекты в оставшихся регионах.
К 2030 году запланировано на 50 процентов сократить количество полигонов твердых бытовых отходов. За последние годы деятельность 47 полигонов была прекращена, проведена рекультивация, в результате чего 243 гектара земель возвращены природе.
Однако у большинства из действующих 132 полигонов до сих пор отсутствуют защитные ограждения, «зеленые пояса», системы водоснабжения и объекты экологической безопасности.
– Это негативно влияет на окружающую среду и вызывает недовольство населения. Поэтому полигоны твердых бытовых отходов необходимо превратить в экологически безопасные зоны. Прежде всего мы должны обеспечить удовлетворенность людей в этой сфере. К данной теме следует подходить не только как к управлению отходами, но и как к направлению, тесно связанному с промышленностью, энергетикой и экологической культурой, – подчеркнул Президент.
Ответственным руководителям поручено ввести земли рекультивированных 47 полигонов в хозяйственный оборот, создать там «зеленые зоны» и реализовать новые инвестиционные проекты. Вокруг всех действующих полигонов необходимо сформировать «зеленый пояс», завершив посадку деревьев и саженцев на половине объектов весной, на второй половине – осенью.
С 2026 года на эти работы ежегодно из бюджета будет выделяться не менее 150 миллиардов сумов.
За последние два года уровень переработки ранее не перерабатываемых промышленных и опасных отходов доведен до 4,5 процента. Отмечена недостаточность этого показателя. Поручено провести инвентаризацию мест образования и хранения промышленных и опасных отходов и ввести по крайней мере по одному проекту по их переработке и утилизации. Также дано поручение создать единую информационно-мониторинговую платформу по контролю опасных отходов.
На совещании отмечалось, что остаются недостатки в обеспечении населения сжиженным газом на льготных условиях, фиксируются случаи хищений. Системе «Худудгазтаъминот» поручено устранить такие факты, работать по каждому району и решать проблемы населения. Поручено провести инвентаризацию изношенных электрических сетей и трансформаторов, работающих с перегрузкой, и обеспечить их стабильное функционирование.
Установлено, что на 1800 километрах электрических сетей ремонт выполнен некачественно. Генеральной прокуратуре поручено изучить эти случаи и обеспечить верховенство закона, а «Энергоинспекции» – перестроить контрольную деятельность на основе новых подходов и перейти к работе в чрезвычайном режиме.
Подчеркнута необходимость бесперебойной доставки энергетических ресурсов населению в зимний сезон.
Отдельно затронуты вопросы пожарной безопасности.
Было отмечено, что необходимо полностью изучить состояние пожарной безопасности более чем в 44 тысячах многоэтажных зданиях по стране, а система реагирования на чрезвычайные ситуации должна быть готова к возможным рискам.
Отдельно подчеркнута необходимость введения в законодательство строгих требований, запрещающих использование легковоспламеняющихся материалов на внешних стенах зданий. В связи с этим поручено разработать законопроект о приведении строительных норм и правил пожарной безопасности в многоэтажных домах в соответствие с международной практикой и усилении ответственности должностных лиц.