O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasi
Joriy yilning 26-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga navbatdagi Murojaatnomasi bilan chiqdi.
Murojaatnoma avvalida Davlat rahbari so‘nggi to‘qqiz yil davomida mamlakatda amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida erishilgan muhim yutuqlarga to‘xtalib o‘tdi. Ta’kidlanganidek, ushbu davrda iqtisodiyot tubdan yangilanib, bozor munosabatlari rivojlantirildi, ijtimoiy himoya tizimi kengaytirildi hamda qonun ustuvorligi mustahkamlandi. Eng muhimi, olib borilayotgan islohotlar samarasini har bir mahalla va xonadon hayotida sezish mumkinligi qayd etildi.
Davlat rahbari so‘zlariga ko‘ra, joriy yilda mamlakat tarixida ilk bor yalpi ichki mahsulot hajmi 145 milliard AQSh dollaridan oshdi. O‘zbekistonning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori, nufuzi va xalqaro reytinglardagi o‘rni izchil mustahkamlanib bormoqda.
Murojaatnomada aholi farovonligini oshirish va biznesni rivojlantirishga xizmat qiladigan infratuzilmani yaxshilash borasida 2025-yilda keng ko‘lamli o‘zgarishlar amalga oshirilishi ta’kidlandi. Xususan, mamlakatda kambag‘allik darajasi yil boshidagi 8,9 foizdan 5,8 foizga qisqargani qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev sportchilarimizning nufuzli xalqaro musobaqalarda erishayotgan yutuqlarini mamlakatning muhim muvaffaqiyatlari qatorida alohida e’tirof etdi. Shuningdek, ta’lim, ilm-fan, madaniyat, san’at, sport va boshqa sohalarda qo‘lga kiritilayotgan yutuqlarga to‘xtalib o‘tildi.
O‘zbekiston bugungi kunda global masalalar muhokama qilinadigan nufuzli xalqaro muloqot maydoniga aylanib borayotgani qayd etildi.
Kelgusi besh yilda iqtisodiyot hajmini 240 milliard AQSh dollaridan oshirish uchun barcha zarur imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi.
Davlat rahbari 2026-yilni mamlakatda “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb e’lon qilishni taklif etdi. Mahalla va yaxshi qo‘shnichilik an’analari jamiyatda ijtimoiy kapitalni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishi alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, 2026-yil davlat boshqaruvi, sud-huquq tizimi, iqtisodiyot tarmoqlari, ta’lim, ilm-fan, sog‘liqni saqlash, madaniyat, sport va ekologiya sohalarini rivojlantirishda tub burilish yili bo‘lishi qayd etildi.

26 декабря текущего года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с очередным Посланием Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В начале Послания Глава государства остановился на ключевых результатах масштабных реформ, реализованных в стране за последние девять лет. Было отмечено, что за этот период экономика страны была коренным образом обновлена, развиты рыночные отношения, расширена система социальной защиты и укреплено верховенство закона. Самое главное — результаты проводимых реформ ощутимы в повседневной жизни каждой махалли, каждой семьи и каждого гражданина.
По словам Президента, в текущем году впервые в истории страны объем валового внутреннего продукта превысил 145 миллиардов долларов США. Международный авторитет и позиции Узбекистана на мировой арене, а также его место в международных рейтингах последовательно укрепляются.
В Послании было подчеркнуто, что 2025 год станет годом значительных преобразований, направленных на дальнейшее развитие инфраструктуры, служащей повышению благосостояния населения и росту бизнеса. В частности, уровень бедности в стране снизился с 8,9 процента в начале года до 5,8 процента.
Президент Шавкат Мирзиёев с удовлетворением отметил достижения отечественных спортсменов, одержавших победы на престижных международных соревнованиях, отнеся их к числу важнейших успехов страны. Также были затронуты значительные достижения в сферах образования, науки, культуры, искусства, спорта и других направлениях.
Отмечено, что Узбекистан постепенно превращается в авторитетную международную диалоговую площадку для обсуждения глобальных вопросов.
Было подчеркнуто, что в ближайшие пять лет имеются все возможности для увеличения объема экономики до более чем 240 миллиардов долларов США.
Глава государства предложил объявить 2026 год в стране «Годом развития махалли и подъёма общества». Подчеркнуто, что махалля и традиции добрососедства являются взаимосвязанными ценностями и вносят неоценимый вклад в укрепление социального капитала общества.
Также отмечено, что 2026 год станет годом коренных преобразований в развитии системы государственного управления, судебно-правовой сферы, отраслей экономики, образования, науки, здравоохранения, культуры, спорта и экологии.