O‘zbekistonda Mustaqillik kunida qo‘shimcha dam olish kunlari ko‘zda tutilmagan.
2026-yilda O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligi kuni bayrami munosabati bilan xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanmaydi. Bu haqda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi matbuot xizmati xabar berdi. Amaldagi jadvalga ko‘ra: Besh kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun 30 avgust (yakshanba), 31 avgust (dushanba) va 1 sentyabr (seshanba) kunlari dam olish kunlari bo‘lib, jami uch kun ketma-ket dam olinadi. Olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 31 avgust va 1 sentyabr dam olish kunlari bo‘ladi.
Vazirlikning ta’kidlashicha, joriy yilda dam olish kunlarini ko‘chirish va qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni taqdim etish ko‘zda tutilmagan. Bayram va dam olish kunlari belgilangan mehnat qonunchiligi va tasdiqlangan ishlab chiqarish taqvimiga muvofiq beriladi. Eslatib o‘tamiz, har yili 1-sentyabr O‘zbekiston Respublikasining Mustaqillik kuni - mamlakatning asosiy davlat bayramlaridan biri sifatida nishonlanadi. Fuqarolar va tashkilotlarga dam olish kunlarining tasdiqlangan tartibini hisobga olgan holda ish jadvali, safarlar va bayram tadbirlarini oldindan rejalashtirish tavsiya etiladi.

В Узбекистане на День независимости дополнительные выходные дни не предусмотрены
В 2026 году в связи с празднованием Дня независимости Республики Узбекистан дополнительных выходных дней для работников не устанавливается. Об этом сообщила пресс-служба Министерства занятости и сокращения бедности.
Согласно действующему графику:
▪️ Для работников с пятидневной рабочей неделей выходными днями станут 30 августа (воскресенье), 31 августа (понедельник) и 1 сентября (вторник) — всего три дня отдыха подряд.
▪️ Для работников с шестидневной рабочей неделей выходными будут 31 августа и 1 сентября.
В министерстве подчеркнули, что в текущем году перенос выходных дней и предоставление дополнительных нерабочих дней не предусмотрены. Праздничные и выходные дни будут предоставляться в соответствии с установленным трудовым законодательством и утвержденным производственным календарем.
Напомним, что 1 сентября ежегодно отмечается как День независимости Республики Узбекистан — один из главных государственных праздников страны.
Гражданам и организациям рекомендуется заранее планировать рабочий график, поездки и праздничные мероприятия с учетом утвержденного порядка выходных дней.