Chiqindi to‘plash punktlarini qurish va joylashtirish masalalari mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari ko‘magida, xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlarining, boshqaruvchi tashkilotlarning murojaatlari yoxud tegishli hududda yashovchi fuqarolarning bevosita murojaatlari asosida amalga oshiriladi.
Chiqindi to‘plash punktlarini joylashtirish joylarini belgilashda sanitariya me’yorlari, hududlarni obodonlashtirish talablari, shuningdek, aholining manfaatlari va ehtiyojlari hisobga olinadi. Ushbu tartib O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 2 oktyabrdagi "Maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 787-sonli qarori bilan belgilangan. Zamonaviy chiqindi to‘plash punktlarini tashkil etish va jihozlash aholining sanitariya osoyishtaligini ta’minlash, aholi punktlarini toza saqlash va chiqindilarni boshqarish tizimining samaradorligini oshirishga qaratilgan.

Порядок строительства и размещения мусоросборочных пунктов
Вопросы строительства и размещения мусоросборочных пунктов осуществляются местными органами исполнительной власти при содействии органов самоуправления граждан, на основании обращений товариществ частных собственников жилья, управляющих организаций либо непосредственных обращений граждан, проживающих на соответствующей территории.
При определении мест размещения мусоросборочных пунктов учитываются санитарные нормы, требования благоустройства территорий, а также интересы и потребности жителей. Данный порядок установлен Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №787 от 2 октября 2018 года «О мерах по совершенствованию системы обращения с бытовыми отходами». Создание и обустройство современных мусоросборочных пунктов направлено на обеспечение санитарного благополучия населения, поддержание чистоты населённых пунктов и повышение эффективности системы управления отходами.