Senatning to‘rtinchi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasida to‘lov intizomini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimizda chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari sifatini yaxshilashga qaratilgan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Biroq bugungi kunda ushbu sohada ko‘rsatilgan xizmatlar uchun to‘lovlarning o‘z vaqtida amalga oshirilmasligi natijasida debitor qarzdorlik keskin oshib bormoqda. Maʼlumotlarga ko‘ra tizimda 600 mlrd so‘mlik debitor qarzdorlik to‘planib qolgan.
Natijada bunday holat tarmoqqa tegishli tashkilotlarning asosiy fondlarini yangilash va xizmatlar sifatini oshirishga investitsiya kiritishga, sohaga tadbirkorlik subyektlari va xususiy sektor vakillarini keng jalb qilishga to‘siq bo‘lmoqda.
Shu vaqtga qadar o‘z vaqtida to‘lovni amalga oshirmagan abonentga nisbatan taʼsir choralari faqatgina sud tartibida amalga oshirilar va u uzoq davom etadigan jarayon hisoblanar edi.
Ushbu Qonun bilan Fuqarolik va Uy-joy kodekslari, “Raqobat to‘g‘risida”gi va “Elektr energetikasi to‘g‘risida”gi qonunlarga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Unga ko‘ra endilikda qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzdorligi mavjud bo‘lgan isteʼmolchilarga qisqa xabar (sms) yuboriladi. Shundan so‘ng mazkur qarzdorlik bartaraf etilguniga qadar isteʼmolchidan elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilish vaqtinchalik cheklanadi. Bunda xizmat ko‘rsatuvchi tuzilmalar to‘lovlarni hisob-kitob qilishning ishonchli hamda to‘g‘riligini taʼminlashga masʼul bo‘lishi belgilanmoqda.
Qonunga ko‘ra qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzdorligi mavjud bo‘lgan isteʼmolchilar uni bartaraf etsa, elektr energiyasi uchun to‘lovlardagi vaqtinchalik cheklashlar avtomatik ravishda bekor qilinadi.
Qonunning qabul qilinishi chiqindilarni to‘plash va olib chiqish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun to‘lov intizomini mustahkamlash, xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlarning asosiy fondlarini yangilash va xizmatlar sifatini yaxshilash, ushbu sohaga tadbirkorlik subyektlarini jalb qilishga xizmat qiladi.

С праздником, Дорогие Учителя!!На четвертом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платежной дисциплины в сфере оказания услуг по сбору и вывозу отходов».
В стране проводится системная работа, направленная на повышение качества услуг по сбору и вывозу отходов.
Однако сегодня из-за несвоевременной оплаты услуг, оказываемых в данной сфере, резко возрастает дебиторская задолженность. Согласно данным в системе накопилась дебиторская задолженность в размере 600 млрд сумов.
Это препятствует инвестированию в обновление основных фондов организаций данной сферы и повышение качества услуг, широкому привлечению в сферу субъектов предпринимательства и представителей частного сектора.
Меры воздействия в отношении абонента, который не оплатил вовремя, все еще принимаются только в судебном порядке, и этот процесс длится долго.
Настоящим Законом вносятся дополнения и изменения в Гражданский и Жилищный кодексы, законы «О конкуренции» и «Об электроэнергетике».
Так, теперь потребителям, имеющим задолженность по обязательным платежам за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, направляется короткое сообщение (sms). После этого прием платежей за электроэнергию от потребителя будет временно ограничен до погашения указанной задолженности. При этом устанавливается, что организации, оказывающие услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, несут ответственность за обеспечение надежности и правильности расчетов по платежам.
Согласно Закону, временные ограничения на прием платежей за электроэнергию автоматически отменяются в случае устранения задолженности потребителями, имеющими задолженность по обязательным платежам за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов.
Принятие Закона служит укреплению платежной дисциплины за оказываемые услуги по сбору и вывозу отходов, обновлению основных фондов обслуживающих организаций и повышению качества оказания услуг, привлечению в данную сферу субъектов предпринимательства.