2025-yil 15-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2030-yilgacha bo‘lgan davrda aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Qarorda 2030-yilda 3,3 mln nafar maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilarida ekologik madaniyatni shakllantirish maqsad qilingan. Shuningdek, 4,2 mln nafar umumiy o‘rta ta’lim tizimi tashkilotlari o‘quvchilarida ekologik ta’lim-tarbiyani mustahkamlash, ekologik madaniyatni yuksaltirish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, qaror bilan 2030-yilgacha bo‘lgan davrda aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasi tasdiqlandi. Konsepsiya 2027-yildan boshlab Vazirlar Mahkamasi tomonidan har 2 yil muddatga tasdiqlanadigan alohida “yo‘l xaritasi” asosida bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Shuningdek, davlat organlari va tashkilotlari xodimlarining ekologik bilimini oshirishga qaratilgan bepul o‘quv kurslari tashkil etiladi.
Qolaversa, O‘zbekiston Respublikasining Atrof-muhit bilan bog‘liq bo‘lgan masalalar bo‘yicha qarorlar qabul qilish jarayonida jamoatchilikning axborot olish imkoniyati, ishtiroki va odil sudlovga erishish imkoniyati to‘g‘risidagi konvensiyaga (Orxus konvensiyasi, Orxus shahri, Daniya, 1998-yil 25 iyun) qo‘shilganligi munosabati bilan 2025-yil 1 dekabrdan boshlab atrof tabiiy muhitning davlat monitoringi tizimi ma’lumotlari bazalarining jamoatchilik uchun ochiqligi ta’minlanadi hamda ularda quyidagi ma’lumotlar joylashtirib boriladi:
— har yili “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida ekiladigan daraxt va ko‘chatlar haqida;
— davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarni kesish uchun yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatni olish maqsadida taqdim etilgan arizalar haqida;
— suv havzalarida noruda materiallarni qazib olish bo‘yicha joriy qilingan moratoriy tartibini buzgan shaxslar haqida;
— jamoatchilik eshituvlari natijalari haqida;
— ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida o‘tkazilgan reydlar, tekshiruvlar, monitoringlar natijasida aniqlangan qonun buzilishi holatlari va ularni bartaraf etish yuzasidan ko‘rilgan choralar haqida;
— hududlarga qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish uchun biriktirilgan sanitar-tozalash korxonalari haqida;
— chiqindilarni qabul qilish, saralash, qayta ishlash va yoqish orqali muqobil energiya ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi korxonalar haqida.
2025-yildan boshlab har yili aholining turli qatlamlari, talabalar va o‘quvchi-oshlar o‘rtasida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida “Yangi daraxt – yangi nafas” respublika ekochempionati hamda har oyda bir marotaba “Mahallani chiqindidan xoli hududga aylantiramiz” shiori ostida aksiyalar, tashviqot tadbirlari o‘tkaziladi.
Shu bilan birga, 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajariladigan ilmiy loyihalar tanlovida aholining ekologik madaniyatini yuksaltirishni ilmiy-amaliy jihatdan tadqiq etishga oid mavzularni har yili e’lon qilib boradi. Shuningdek, oliy ta’lim muassasalari talabalari tomonidan O‘zbekiston ekovolontor talabalari harakati tashkil qilinadi.
Ekologiya yo‘nalishida ilmiy izlanishlar olib borayotgan, O‘zbekiston hamda xorijiy davlatlarda tahsil olayotgan vatandosh talabalar va olimlarni birlashtiruvchi “Ekolog olimlar hamjamiyati” nodavlat notijorat tashkiloti ta’sis etiladi.
2025-yil 1 avgustdan Davlat ekologik nazorat inspeksiyasi davlat inspektorlari quyidagi holatlar aniqlanganda tezkor nazorat tadbirlarini tekshiruvlar boshlangandan so‘ng yigirma to‘rt soat ichida “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida ro‘yxatga olish orqali Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakilni xabardor etadi:
— yuridik shaxslarning o‘z hududida binolarni, inshootlarni yoki boshqa obyektlarni qurish, rekonstruksiya qilish chog‘ida belgilangan talablarni buzib, kimoviy, biologik vositalarni qo‘llagan holda daraxtlarni, butalarni yoki boshqa o‘simliklarni qasddan shikastlantirish, payhon qilish yoki yo‘q qilish;
— o‘lchami besh yuz kvadrat metr va undan ortiq bo‘lgan qurilish maydonida, unga tutash bo‘lgan hududda hamda undan chiqish yo‘llarida chang va qum zarrachalarining havoga ko‘tarilishini bartaraf etishga doir majburiy talablarni buzish yoxud ushbu hududlarda ifloslantiruvchi moddalarning yo‘l qo‘yiladigan doiradagi normativlardan ortiq darajada atmosfera havosiga chiqarilishiga yo‘l qo‘yish;
— yarim erkin sharoitlarda, sun’iy yaratilgan yashash muhitida yoki tutqunlikda saqlanishi taqiqlangan yovvoyi hayvonlarni saqlash.
Bundan tashqari, “yashil iste’mol” madaniyatining kundalik qoidalarini bilish, tabiiy resurslarni isrof qilmaslik kabi xalqimizning milliy udum va qadriyatlarini targ‘ib qilish, bu haqda turli animatsion filmlar yaratish ham belgilab qo’yilgan.
Albatta, bugun o’zini tabiatga daxldor deb biladigan, atrof-muhit muhofazasi haqida qayg‘uradigan va bu borada o‘z mas’uliyatini his qila oladigan kadrlarga har doimgidan ham ko‘proq ehtiyoj bor. Shu nuqtai nazardan, yangi qonun muhim ahamiyat kasb etadi.

Согласно документу, к 2030 году планируется сформировать экологическую культуру у 3,3 миллиона воспитанников дошкольных образовательных учреждений. Кроме того, предусматривается укрепление экологического воспитания и повышение экологической культуры у 4,2 миллиона учащихся общеобразовательных школ.
Также постановлением утверждена Концепция повышения экологической культуры населения на период до 2030 года. Реализация концепции будет осуществляться поэтапно, начиная с 2027 года, на основе отдельной «дорожной карты», утверждаемой Кабинетом Министров каждые два года. Кроме того, будут организованы бесплатные учебные курсы для повышения экологических знаний сотрудников государственных органов и организаций.
В связи с присоединением Республики Узбекистан к Конвенции о доступе к информации, участии общественности в процессе принятия решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды (Орхусская конвенция, г. Орхус, Дания, 25 июня 1998 года), с 1 декабря 2025 года обеспечивается открытость баз данных государственной системы мониторинга состояния окружающей природной среды для общественности. В этих базах будут размещаться следующие данные:
– о количестве деревьев и саженцев, высаживаемых ежегодно в рамках общенационального проекта «Яшил макон»;
– об обращениях юридических и физических лиц за разрешительными документами на вырубку деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд;
– о лицах, нарушивших установленный мораторий на добычу нерудных материалов в водоёмах;
– о результатах общественных слушаний;
– о выявленных нарушениях экологического законодательства и принятых мерах по их устранению по итогам рейдов, проверок и мониторинга;
– об организациях санитарной очистки, закреплённых за вывозом твёрдых бытовых отходов по регионам;
– о предприятиях, занимающихся приёмом, сортировкой, переработкой и утилизацией отходов с производством альтернативной энергии.
Начиная с 2025 года, ежегодно среди различных слоёв населения, студентов и школьников в рамках общенационального проекта «Яшил макон» будет проводиться республиканский эко-чемпионат «Новое дерево — новое дыхание», а также ежемесячные акции и агитационные мероприятия под девизом «Превратим махаллю в территорию, свободную от мусора».
Кроме того, начиная с 2025/2026 учебного года, в рамках государственных программ научной деятельности ежегодно будут объявляться темы научно-практических исследований, посвящённых повышению экологической культуры населения. Также из числа студентов вузов будет организовано движение Студентов-эковолонтёров Узбекистана.
Будет создана негосударственная некоммерческая организация — «Сообщество экологов-учёных», объединяющая студентов и учёных, занимающихся экологическими исследованиями, как в Узбекистане, так и за рубежом.
С 1 августа 2025 года инспекторы Государственной инспекции экологического надзора будут обязаны в течение 24 часов после начала проверок оперативных контрольных мероприятий регистрировать их в информационной системе «Единый государственный контроль» и уведомлять Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства в следующих случаях:
– преднамеренное повреждение, уничтожение или порча деревьев, кустарников и других растений с применением химических или биологических средств в процессе строительства, реконструкции зданий, сооружений или других объектов на территории юридических лиц с нарушением установленных требований;
– нарушение обязательных требований по предотвращению подъёма пыли и песка в воздух на строительных площадках площадью от 500 кв. м и более, на прилегающих к ним территориях и подъездных путях, либо выброс загрязняющих веществ в атмосферу выше допустимых нормативов в этих зонах;
– содержание диких животных, запрещённых к содержанию в полувольных условиях, в искусственно созданной среде обитания или в неволе.
Кроме того, предусмотрено популяризировать повседневные правила «зелёного потребления», национальные обычаи и ценности, направленные на бережное отношение к природным ресурсам и недопущение их расточительного использования, в том числе через создание анимационных фильмов на эту тему.
Очевидно, что сегодня особенно остро ощущается потребность в квалифицированных кадрах, которые считают себя причастными к природе, заботятся о защите окружающей среды и осознают свою ответственность в этой сфере. В этом контексте новый закон имеет важное значение.