Sana 1972-yil 15-dekabrda BMT tomonidan taʼsis etilgan boʻlib, yillar davomida 100 dan ortiq mamlakatda nishonlab kelinmoqda.
Butunjahon atrof-muhit kuni xalqaro miqyosda nishonlanadigan ekologik sanalar orasida mazmuni, mohiyatiga koʻra oʻzgacha kasb etadi. Mazkur sananing xalq orasida ekologlar bayrami, deya yuritilishining oʻziyoq uning ekologik taqvimdagi bosh bayram, barcha eko sanalarning asosiysi, muqaddimasi ekanligini isbotlaydi.
Mazkur sana BMT Bosh Assambleyasining 1972-yil 15-dekabrda oʻtkazilgan 27-sessiyasida taʼsis etilgan. Anjumanda shuningdek, yangi tashkiliy tuzilma —Atrof-muhit muhofazasi boʻyicha BMT Dasturi — YUNEPga asos solingan. Shundan beri YUNEP rahbarligida har yili butun jahonda atrof-muhit kuni nishonlanadi.
Ushbu tadbir uchun nega aynan 5-iyun sanasi tanlangan, degan savol tugʻiladi. Javob oddiy: aynan 5-iyunda Shvetsiya poytaxti Stokgolmda BMTning Atrof-muhit masalalariga bagʻishlangan konfrensiyasi oʻz ishini boshlagan edi.
Stokgolm konfrensiyasi yakunlari yuzasidan qabul qilingan rezolyutsiyaga muvofiq taʼsis etilgan ekologik sana Yer yuzida istiqomat qiluvchi barcha insonlarni tabiat muhofazasi bilan bogʻliq faoliyatga jalb etish, keng jamoatchilik ongi-tafakkurida tabiiy resurslarni asrash, ulardan oqilona foydalanish orqali tabiiy boyliklarni kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish masʼuliyatini anglatishga qaratilgan.
Butunjahon atrof-muhit kuni mazmun-mohiyatiga koʻra, insoniyat oldida turgan keng koʻlamli va chuqur ildiz otishga ulgurgan muammolarga yechim izlashga yoʻnaltirilgan sana. Atrof-muhit kuni nafaqat ekologlarning kasb bayrami, balki atrof-muhit muammolari xaqida yana bir karra uylash, mulohaza yuritish fursati hamdir.
Bundan tashqari, BMT doirasida har yili suvni, havoni va boshqa tabiat resurslarini muhofaza qilish kunlari oʻtkaziladi. Bu kabi sanalar munosabati bilan atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan koʻplab tadbirlar amalga oshiriladi. Butunjahon atrof-muhit kunida ham dunyo boʻylab turli tadbirlar amalga oshiriladi, bu esa insoniyatning ekologiya muammolarga befarq emasligidan, tabiat xaqida qaygʻurayotganligidan darak beradi.
Xalqaro Atrof-muhitni muhofaza qilish kunini nishonlash doirasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti butun jahon miqyosida dolzarb boʻlgan ekologik muammolar toʻgʻrisida xalqaro jamoatchilikni xabardor etib, shu muammolarni yechishga dunyo xalqlarini chorlaydi. Yillar osha mazkur sana 100 dan ortiq mamlakatda nishonlanib, hozirda ekologik muammolarni yechishga yordam beruvchi muhim bir zamin boʻlib xizmat qilmoqda. Bundan tashqari, ushbu kunda barcha xalqlar birlashib, atrof-muhitni muhofaza qilishga, ona yerimizni asrab qolishga oʻzining shaxsiy hissasini qoʻshish imkoniga ega boʻladilar.

Среди экологических дат, отмечаемых на международном уровне, Всемирный день окружающей среды приобретает особое значение. Тот факт, что эта дата в народе называется Днем экологов, доказывает, что это главный праздник в экологическом календаре, главный, предисловие ко всем экологическим датам.
Эта дата была учреждена на 27-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 15 декабря 1972 года. На конференции также была создана новая организационная структура - Программа ООН по охране окружающей среды - ЮНЕП. С тех пор под руководством ЮНЕП ежегодно во всем мире отмечается День окружающей среды.
Возникает вопрос, почему для этого мероприятия выбрана именно 5 июня. Ответ прост: именно 5 июня в Стокгольме, столице Швеции, начала свою работу Конференция ООН по окружающей среде.
Экологическая дата, учрежденная в соответствии с резолюцией, принятой по итогам Стокгольмской конференции, направлена на привлечение всех людей, живущих на Земле, к деятельности, связанной с охраной природы, подчеркивая в сознании широкой общественности ответственность за сохранение природных ресурсов и их рациональное использование для передачи природных богатств будущим поколениям.
По сути, Всемирный день окружающей среды - это дата, направленная на поиск решений масштабных и глубоко укоренившихся проблем, стоящих перед человечеством. День окружающей среды - это не только профессиональный праздник экологов, но и возможность еще раз подумать и поразмышлять о проблемах окружающей среды.
Кроме того, в рамках ООН ежегодно проводятся Дни охраны воды, воздуха и других природных ресурсов. В связи с такими датами проводится множество мероприятий, направленных на охрану окружающей среды. Во Всемирный день окружающей среды также проводятся различные мероприятия по всему миру, что свидетельствует о том, что человечество неравнодушно к экологическим проблемам и заботится о природе.
В рамках празднования Международного дня окружающей среды Организация Объединенных Наций информирует международное сообщество об экологических проблемах, актуальных во всем мире, и призывает народы мира решать эти проблемы. На протяжении многих лет эта дата отмечалась более чем в 100 странах, и сегодня она служит важной основой для решения экологических проблем. Кроме того, в этот день все народы имеют возможность объединиться и внести свой личный вклад в защиту окружающей среды и сохранение нашей родной земли.