“Yashil” iqtisodiyot va chiqindilarni boshqarishni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan yangi choralar qabul qilindi“O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasida to‘lov intizomini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi 2025-yil 7-martdagi 1044-sonli Qonuniga asosan chiqindilarni toʻplash va olib chiqish xizmatlari boʻyicha toʻlov intizomini kuchaytirish maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda.
Unga koʻra, har oyning 3-sanasiga qadar qarzdor abonentlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining “Toza makon” billing elektron tizimidan “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning billing tizimiga uzatiladi.
So‘ngra chiqindi xizmatlaridan qarzdor abonentlarga har oyning 5-sanasigacha “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning “2100” qisqa raqami orqali “SMS” xabarnoma yuboriladi. Abonentlarga ushbu ogohlantirish yuborilganidan keyin 5 (besh) kun qarzdorlikni bartaraf etish uchun qo‘shimcha muddat beriladi. Mavjud qarzdorlik ushbu muddat ichida to‘lanishi lozim!
Aks holda, abonentlar tomonidan belgilangan muddatda qarzdorlik bartaraf etilmasa: ularda elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyati vaqtinchalik cheklanadi. Mazkur cheklov qarzdorlik bartaraf etilishi bilan avtomatik tarzda yechiladi.
Maʼlumot o‘rnida, ushbu tartib 2025-yil 30-iyungacha bo‘lgan qarzdorliklarga tatbiq etilmaydi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur tartib 2025-yilning 1-iyulidan chiqindi xizmatlaridan shakllangan qarzdorliklar uchun joriy yilning 1-avgustidan boshlab qo‘llaniladi.
Shu o‘rinda, sanitar tozalash korxonalari chiqindi to‘lovlarini hisoblashda aniqlik va haqqoniylik uchun javobgar hisoblanadi! Agar abonentlarga sanitar tozalash xizmati o‘z vaqtida va sifatli ko‘rsatilmasa ko'rsatilmagan kunlardagi xizmatlar uchun to‘lovlar qayta hisob-kitob qilinadi.

Не забудьте оплатить услуги по вывозу мусора!!!На основании Закона Республики Узбекистан от 7 марта 2025 года №1044 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платёжной дисциплины в сфере оказания услуг по сбору и вывозу отходов», вводится новый порядок для усиления платёжной дисциплины по оплате данных услуг.
Согласно документу, до 3-го числа каждого месяца информация о задолжавших абонентах будет передаваться из электронной биллинговой системы "Тоза макон" Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики в биллинговую систему АО “Худудий электр тармоқлари”.
Затем, до 5-го числа каждого месяца абонентам-должникам за услуги по вывозу отходов будет направляться SMS-уведомление с короткого номера «2100» от АО «Региональные электрические сети». После получения данного уведомления абонентам предоставляется дополнительный 5-дневный срок для погашения задолженности. Существующая задолженность должна быть оплачена в течение этого периода!
В противном случае, если задолженность не будет погашена в установленный срок, возможность оплаты электроэнергии для таких абонентов будет временно ограничена. Ограничение будет автоматически снято после полного погашения задолженности.
Следует отметить, что данный порядок не будет применяться к задолженностям, образовавшимся до 30 июня 2025 года.
Напоминаем, что новый порядок начнёт применяться с 1 августа 2025 года в отношении задолженностей за услуги по вывозу отходов, сформировавшихся с 1 июля 2025 года.
При этом, предприятия санитарной очистки несут ответственность за точность и достоверность расчётов платежей за услуги по вывозу отходов. В случае несвоевременного и некачественного предоставления услуг санитарной очистки, оплата за неоказанные дни будет пересчитана.