Maʼlumki, so‘nggi yillarda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan atrof-muhit muhofazasi, xususan chiqindilarni iqtisodiyotning muhim bo‘lagiga aylantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu yo‘nalishda sohani samarali boshqarish va poligonlarni qisqartirish, aholi roziligiga erishishga doir qator chora-tadbirlar olib borilmoqda.
Jumladan, chiqindilarni qayta ishlash va ulardan energiya manbai olishga asoslangan zamonaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha Ekologiya vazirligi huzuridagi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi direktori hamda Xitoy Xalq Respublikasining “China Everbright International” LLC yetakchi ekologik kompaniyasi rahbari o‘rtasida chiqindilarni yetkazib berish bitimlari imzolangan edi.
Unda chiqindilarni termik qayta ishlash orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihasi Farg‘ona viloyatida bosqichma-bosqich tadbiq etilishi nazarda tutilgan. Mazkur loyiha Xitoy Xalq Respublikasining “China Everbright International” LLC yirik kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Bu borada, qattiq maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-martdagi PQ-117-son qarori qabul qilingan edi.
Unga ko‘ra, hududda ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash sohasiga zamonaviy yechimlar va texnologiyalarni joriy etish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish hamda sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya jalb etish nazarda tutilgan.
Mazkur zavod Farg‘ona tumanidagi Oqbilol qishlog‘i yaqinida joylashgan 8 gektar hududda chiqindi yoqish zavodiga tamal toshi qo‘yilib, qurilish jarayonlariga start berildi.
Ochilish marosimida tashabbuskor investorlar, viloyat hokimi, Ekologiya va Chiqindilarni boshqarish boshqarmalari, sektorlar mas'ullari, mahalla va sanitar tozalash korxonalari, hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Farg‘ona viloyatida “China Everbright International” LLC kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 141,5 mln AQSh dollari miqdorida investitsiya jalb etilgan. Kuniga 1,5 ming tonna yoki yiliga 547 ming tonnagacha chiqindi qayta ishlanib, yiliga jami 227,5 mln kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Loyiha 150–200 ta yangi ish o‘rni yaratilishi bilan ham ahamiyatlidir. Investor tomonidan 2025–2027 yillarda loyihaning ishga tushirilishi taʼminlanadi.
Elektr energiyasini sotib olish va qattiq maishiy chiqindilarni yetkazib berish to‘g‘risidagi bitimlarga muvofiq loyiha kompaniya ishlab chiqargan elektr energiyasini 30 yil davomida “O‘zenergosotish” AJga kafolatlangan tarzda sotadi.
Ma'lumot uchun: reja oltita viloyatda — Toshkent, Andijon, Namangan, Farg‘ona, Qashqadaryo va Samarqandda chiqindilarni termik qayta ishlash orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish majmualarini qurishni nazarda tutadi. Korxonalar loyihalari 2024-yil oktyabr oyida davlat rahbariga taqdim etilgan.
Joriy yil iyul oyida bir vaqtning o‘zida ikkita chiqindi yoqish zavodining qurilishi boshlangandi. Loyihalardan biri Andijonda ““China International Camce” bilan hamkorlikda, ikkinchisi esa Samarqandda “Shanghai SUS Environment” ishtirokida amalga oshirilmoqda.
Bu tashabbuslar “yashil iqtisodiyot” tamoyillariga mos kelib, O‘zbekistonning ekologik barqarorligini ta’minlashga, hamda kelajak avlod uchun toza va sog‘lom muhit yaratishga xizmat qiladi.

Известно, что в последние годы по инициативе главы нашего государства уделяется особое внимание вопросам охраны окружающей среды, в частности превращению отходов в важную часть экономики. В этом направлении проводятся целый ряд мероприятий, направленных на эффективное управление отраслью, сокращение числа полигонов и обеспечение удовлетворенности населения.
В частности, между директором Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики при Министерстве экологии и руководителем ведущей экологической компании Китайской Народной Республики «China Everbright International» LLC были подписаны соглашения о поставке отходов.
Согласно этим соглашениям, проект по производству электроэнергии посредством термической переработки отходов будет поэтапно реализован в Ферганской области. Данный проект осуществляется крупной китайской компанией «China Everbright International» LLC.
В этом контексте 24 марта текущего года было принято Постановление Президента Республики Узбекистан №PQ-117 — «О мерах по реализации инвестиционных проектов по производству электроэнергии путем сжигания твердых бытовых отходов».
В соответствии с постановлением, в регионе будет улучшена экологическая ситуация, а также внедрены современные решения и технологии в сферу переработки отходов, что позволит производить электроэнергию и привлекать прямые инвестиции в отрасль.
На территории площадью 8 гектаров, расположенной недалеко от кишлака Окбилол Ферганского района, заложен первый камень в строительство завода по сжиганию отходов и дан старт строительным работам.
В церемонии открытия приняли участие инвесторы, хоким области, представители управлений экологии и управления отходами, ответственные лица секторов, представители махаллей, санитарно-очистительных предприятий, а также широкая общественность.
В Ферганской области компанией «China Everbright International» LLC привлечены инвестиции на общую сумму 141,5 миллиона долларов США. Ежедневно планируется перерабатывать 1,5 тысячи тонн отходов, или до 547 тысяч тонн в год, что позволит производить 227,5 миллиона кВт·ч электроэнергии в год. Проект также создаст 150–200 новых рабочих мест. Запуск проекта намечен на 2025–2027 годы.
Согласно соглашениям о поставке твердых бытовых отходов и покупке электроэнергии, произведенная компанией электроэнергия будет гарантированно продаваться АО «Узэнергосотиш» в течение 30 лет.
Для справки: план предусматривает строительство комплексов по производству электроэнергии путем термической переработки отходов в шести регионах — Ташкентской, Андижанской, Наманганской, Ферганской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях. Проекты предприятий были представлены главе государства в октябре 2024 года.
В июле текущего года одновременно началось строительство двух заводов по сжиганию отходов: один из них — в Андижане в сотрудничестве с компанией «China International CAMC Engineering», второй — в Самарканде при участии «Shanghai SUS Environment».
Эти инициативы соответствуют принципам «зеленой экономики», способствуют обеспечению экологической устойчивости Узбекистана и созданию чистого и здорового будущего для следующих поколений!